Ochrona środowiska: Zielony opał

0
36390
listwy przypodłogowe

W lecie nie myślimy o ogrzewaniu, ale jest to okres, w którym kupujemy węgiel oraz inne materiały opałowe z prozaicznego powodu – latem są one po prostu tańsze niż w sezonie grzewczym. Warto już teraz pomyśleć o tańszym, ale równie wydajnym naturalnym ogrzewaniu – przedstawiamy zalety ogrzewania z wykorzystaniem brykietów z trocin, granulatu, zrębków i niewykorzystanych kawałków drewna powstałych w procesie przetwarzania drewna.

Ogrzewanie drewnem, a więc materiałem ekologicznym, wprowadza do atmosfery znikome ilości dwutlenku węgla. Jest to o tyle ważne, iż coraz częściej zwracamy uwagę na ekologię i szukamy rozwiązań najbezpieczniejszych dla naturalnego otoczenia.. Rozumiemy sens segregacji śmieci, używania katalizatorów. Coraz częściej drewno jest wykorzystywane do wykonywania mebli, podłóg, boazerii itp. Aby zaspokoić potrzeby rynku, powstają zakłady przetwarzające drewno, a co za tym idzie, zwiększa się dostępność do naturalnego opału drewnianego.

Brykiet jest produkowany z trociny tartacznej (odpad przemysłu tartacznego i stolarskiego), która poddawana jest procesom zagęszczania i zmniejszania objętości. Pod wpływem wysokiego ciśnienia oraz temperatury wydziela się lignina, która po ostudzeniu zastyga i spaja brykiety, przez co gotowy opał nie zawiera żadnych dodatków chemicznych. Brykiet ma wysoką wartość opałową; ok. 2kg brykietów odpowiada 1 litrowi oleju opałowego. Podczas spalania do atmosfery uwalniana jest niewielka ilość pyłów i gazów a sam surowiec spala się niemal w całości pozostawiając niewielką ilość popiołu, który można wykorzystać jako nawóz. Brykietem można palić w kominkach, piecach na węgiel lub koks choć w piecach zautomatyzowanych (z podajnikiem paliwa) wzrasta wydajność i ekonomiczność opału. Do tych pieców stosowany jest brykiet miękki. Ponadto brykiety można łatwo magazynować ze względu na kształt kostki bądź cylindra.

Pellet to bardzo wydajne paliwo uszlachetnione. Pozyskiwane są z odpadów drzewnych z tartaków, zakładów przeróbki drewna oraz leśnych odpadów drzewnych, najczęściej z trocin oraz wiórów. Biomasę poddaje się procesom suszenia, mielenia oraz prasowania pod dużym ciśnieniem przez co w małej objętości zostaje zmieszczona duża ilość produktu. Małe granulki łatwo można magazynować oraz transportować, są odporne na samozapłon oraz naturalne procesy gnilne. Pelety jako paliwo dobrze się sprawdzają w instalacjach indywidualnych i systemach ciepłowniczych. W procesie spalania emitowane są dużo mniejsze ilości pyłów i gazów niż ma to miejsce w przypadku oleju, węgla czy gazu. Samo spalanie odbywa się w specjalnych kotłach lub piecach starego typu z wmontowanych palnikiem przystosowanym do spalania granulatu.

Zrębki drzewne powstają z odpadów przemysłu tartacznego i drzewnego oraz celowych upraw energetycznych. To ścinki drzewne o nieregularnych kształtach, które pochodzą z trzebieży lub pielęgnacji i są rozdrabniane w rębakach. To paliwo, którego koszt wytworzenia jest stosunkowo niewielki, ale i niska jest jego wartość opałowa. W procesie spalania pozostawia minimalną ilość popiołu, który może być zanieczyszczony piaskiem lub glebą. Zrębki są podatne na choroby grzybowe i zmiany wilgotności powietrza a podczas długotrwałego procesu magazynowania powinny być regularnie przewracane. Dobrze spalają się w kotłach.

Drewno kawałkowe to pozostałości drewna konstrukcyjnego, odpad z produkcji półwyrobów lub materiał nie spełniający norm. Zawiera minimalne ilości kory.

Wzrastająca popularność opału drzewnego w Polsce niewątpliwie cieszy jego producentów, którzy dotychczas inwestowali w eksport paliw drzewnych. Fakt ten wykorzystali już rolnicy chętnie korzystający ze środków Unii Europejskiej częściowo finansujących uprawy wierzby energetycznej. Można więc zauważyć, iż korzystanie z naturalnych paliw do ogrzewania to nie tylko sprawa ekologii, ograniczanie emisji szkodliwych związków do atmosfery czy czerpanie z odnawialnych źródeł energii. To także nowe miejsca pracy, które powstają przy okazji produkcji opału drzewnego z lokalnych surowców, zapobieganie marnotrawstwu odpadów drzewnych a także oszczędność, która wynika z ceny takiego opału w porównaniu z ceną innych paliw.

Czytaj więcej na temat: Pellet Barlinek

panele winylowe

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here