Deska Barlinecka – opinie i wskazówki

0
118566
listwy przypodłogowe

Czasy, kiedy jeden komplet mebli musiał służyć nam przez 20 lat, na szczęście minęły. Dzięki temu, że mamy szeroki wachlarz producentów i cen mebli, możemy je zmieniać o wiele częściej, niż kiedyś. Żeby drobna zmiana nie musiała okazać się rewolucją, warto dobrać tak podłogę, aby była w miarę uniwersalna, co absolutnie nie musi oznaczać, że zwykła, czy przeciętna, ale łatwa do aranżacji. Świetnie w takiej sytuacji sprawdza się deska barlinecka, która w opiniach architektów daje duże możliwości do łatwych zmian we wnętrzach.

Drewno na podłodze wygląda zawsze dobrze. Można je wykorzystać w każdym wnętrzu. Zanim jednak zdecydujemy się na określony kolor deski barlineckiej, przyjrzyjmy się pozostałym drewnianym dodatkom, aby nie łączyć zbyt wiele gatunków czy kolorów drewna w jednym pomieszczeniu. Według opinii  Adama Budzyńskiego z firmy Golub-GetHouse  warto utrzymać wszystko w jednej tonacji kolorystycznej. Tym bardziej, że coraz bardziej lubimy przestrzenie otwarte, a wtedy z jednego pomieszczenia możemy dostrzec pozostałe i łatwo można utracić harmonię w mieszkaniu czy domu- dodaje Robert Skulimowski z firmy Wellmade.

Jaki Pan, taki kolor

Każdy z nas ma inny charakter, lubi inne rzeczy i wymarzył sobie inny dom. Zanim zaczniemy zastanawiać się nad wyborem podłogi, warto zastanowić się, co nam się podoba. Jeżeli nie jesteśmy pewni swojego wyboru, zanim podejmiemy decyzję, jaki rodzaj deski barlineckiej wybrać, poprośmy o opinie naszych znajomych czy sąsiadów.

Wybierzmy się do nich zobaczyć, jak prezentuje się podłoga. Jeśli lubimy nowoczesne wnętrza, powinniśmy wybrać jasne podłogi. Da nam to możliwość wielu aranżacji. Jasne podłogi polecane są szczególnie osobom, które często lubią zmieniać styl lub chcą optycznie powiększyć swoje wnętrze. Zainteresowanym polecamy takie gatunki drewna jak buk naturalny, buk parzony, dąb naturalny czy brzoza. Najczęściej klienci, stawiający na jasną podłogę, wybierają linię Family deski barlineckiej- która od lat zbiera dobre opinie od klientów. Fanom ciemnych podłóg natomiast polecamy merbau, dąb (antic), orzech, padouk czy jatobe (Diamentowa Wiśnia).

Taki kolor wymusza w nas styl antyczno-orientalny wnętrza, tym bardziej, że taka podłoga zdominuje wnętrze. Dodatki muszą być ciężkie i masywne, aby dobrze wpisały się w styl pomieszczenia. Jeśli ktoś pragnie odrobiny szaleństwa lub oryginalności, powinien przyjrzeć
się specjalnie preparowanym deskom, na przykład z wyraźnie podkreślonymi słojami. Gdy już wybierzemy kolor, pozostaje jeszcze tylko jedna decyzja- matowe czy lśniące. Deski matowe po pewnym czasie będą tak urokliwe, jak stara podłoga z desek. Będzie je można wówczas pomalować lub farbować- dodaje Adam Budzyński. Inaczej będzie w przypadku podłogi lśniącej, która świetnie sprawdza się na dużych powierzchniach i z dodatkiem stylowych mebli.

Jak zamontować
Montaż desek barlineckich wbrew różnym opiniom wcale nie jest trudny. Wystarczy pamiętać o kilku ważnych szczegółach, aby móc cieszyć się ładną podłogą. Po pierwsze drewno oddycha, wchłaniając wilgoć, gdy jest jej w nadmiarze. Wtedy drewno pęcznieje, a następnie wypuszcza wilgoć, kiedy powietrze robi się suche. W ten sposób powstaje mikroklimat sprzyjający człowiekowi. Trzeba jednak pamiętać przed położeniem desek, iż takie zjawisko ma miejsce. Należy rozłożyć je minimum 48 godzin w pomieszczeniu przed położeniem i zamontowaniem, aby mogły się zaaklimatyzować. Nie trzeba wyjmować ich z opakowań. Aby nie dopuścić do powstania szpar pomiędzy deskami, producenci opracowują różne struktury desek. Na przykład składają się one z trzech warstw i są oparte na konstrukcji krzyżowo-klejonej, co zabezpiecza przed skręcaniem się- mówi Szymon Andruszowski– redaktor czasopisma Parkieciarz.eu. Zanim więc położymy pierwszą deskę, sprawdźmy, czy podłoże ma odpowiednią wilgotność.

Układając deskę na ogrzewaniu podłogowym, zadbajmy o to, aby temperatura nie przekraczała 26 stopni. Odnośnie tego, kto powinien układać deskę barlinecką, możemy usłyszeć różne opinie, więc, jeżeli nie czujemy się na siłach, można poprosić o pomoc autoryzowanego specjalistę. Pod deskami należy zamontować odpowiedni podkład, matę korkową lub naturalną płytę podłogową, aby wyrównać powierzchnię czy zapewnić izolację akustyczną i cieplną.

Szczególnie problematyczne mogą być miejsca z rurami czy innymi przeszkodami. Podpatrując sposób pracy montażysty, rozwiejemy swoje wątpliwości. Wybierając podłogę, powinniśmy pamiętać, że mieszkanie powinno stanowić spójna całość, jeśli tego chcemy.

Niezależnie od tego, jaki kolor deski barlineckiej wybierzemy, jakie opinie na ten temat będą mieli znajomi, to nam musi się przede wszystkim podobać. I to my najlepiej wiemy, czy nasza podłoga będzie narażona na nacisk kobiecych szpilek, kółka od zabawkowego samochodu czy spacer kocich łap i to do nas należy ostateczna decyzja, czy chcemy ulec trendom, czy je dokładnie wymieszać.

Zobacz więcej: podłoga drewniana

panele winylowe

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here