Parkiet – co należy wiedzieć przed ułożeniem

0
4693
listwy przypodłogowe

Parkiet, czyli lite deszczułki posadzkowe, produkowany jest z fryzów różnych gatunków drewna liściastego, a przede wszystkim z buka, brzozy, dębu oraz jesionu.

Pojedyncze deszczułki mają wykonane profile połączenia wpust-wypust na wzdłużnych i czołowych krawędziach. Do montażu tego typu podłogi najlepiej będzie zatrudnić specjalistę posiadającego doświadczenie oraz dysponującego odpowiednim sprzętem.

Warto nadmienić, iż parkiety mogą być montowane zarówno w zwykłych pomieszczeniach mieszkalnych, jak i ze względu na swoją trwałość i odporność na ścieranie, w miejscach powszechnej użyteczności publicznej.

Układanie parkietu:

 1. Sprawdzamy wilgotność podłoża cementowego.
 2. Przygotowujemy podłoże: w razie nierówności stosujemy masę samopoziomującą, wcześniej odkurzamy i gruntujemy powierzchnię podkładu.
 3. Bezpośrednio przed przystąpieniem do montażu deszczułki parkietowe rozpakowujemy i zapoznajemy się z barwą i rysunkiem drewna.
 4. Klepki układamy według wybranego wzoru (w pojedyńczą, podwójną lub potrójną jodełkę, w cegiełkę albo w kwadraty), łącząc je na pióro i wpust.
 5. Parkiet przyklejamy do podkładu na całej jego powierzchni, dociskając klepki do podkładu.
 6. Pamiętamy o pozostawieniu szczeliny dylatacyjnej szerokości ok. 10 mm na całym obwodzie.
 7. Po zakończeniu montażu usuwamy kliny i pozostawiamy podłogę na ok. 7-14 dni w celu ustabilizowania się naprężeń powstałych w czasie montażu.
 8. Po upływie 14 dni szlifujemy podłogę, najpierw papierem o granulacji 36, następnie 60 i 80. Całą powierzchnię fugujemy szpachlówką do szczelin.
 9. Następnie szlifujemy ostatecznie podłogę papierem 120 i odkurzamy.
 10. Podłogę lakierujemy lub nasączamy olejem zgodnie z instrukcją producenta.
 11. Wykończoną podłogę olistwowujemy listwami przypodłogowymi i progowymi.

UWAGA!
Montaż parkietu i prace wykończeniowe należy zlecić wyspecjalizowanym firmom.

Konserwacja parkietu

Bieżąca konserwacja parkietu polega na systematycznym odkurzaniu i okresowym stosowaniu popularnych środków do konserwacji.

Renowacja
W celu usunięcia uszkodzeń powierzchni lakierowanej należy wycyklinować podłogę, a następnie pokryć jej powierzchnię poliuretanowym lub akrylowym lakierem do podłóg drewnianych. Grubość np. Parkietu Barlineckiego umożliwia nawet 12-krotną renowację w opisany sposób.

Ekologiczna ochrona parkietu
W pełni ekologiczną ochronę parkietu umożliwia stosowanie naturalnych materiałów – oleju i wosku. Olej wnikając głęboko w drewno utwardza je, a wosk tworzy powierzchnię chroniącą przed kurzem i brudem. Uzyskana warstwa ochronna o właściwościach antystatycznych jest przepuszczalna i elastyczna. Gwarantuje przyjemny i zdrowy klimat mieszkania.

Zobacz więcej: podłoga drewniana

panele winylowe

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here