Parkiet, czyli lite deszczułki posadzkowe, produkowany jest z fryzów różnych gatunków drewna liściastego, a przede wszystkim z buka, brzozy, dębu oraz jesionu.
Pojedyncze deszczułki mają wykonane profile połączenia wpust-wypust na wzdłużnych i czołowych krawędziach. Do montażu tego typu podłogi najlepiej będzie zatrudnić specjalistę posiadającego doświadczenie oraz dysponującego odpowiednim sprzętem.
Warto nadmienić, iż parkiety mogą być montowane zarówno w zwykłych pomieszczeniach mieszkalnych, jak i ze względu na swoją trwałość i odporność na ścieranie, w miejscach powszechnej użyteczności publicznej.
Układanie parkietu:
- Sprawdzamy wilgotność podłoża cementowego.
- Przygotowujemy podłoże: w razie nierówności stosujemy masę samopoziomującą, wcześniej odkurzamy i gruntujemy powierzchnię podkładu.
- Bezpośrednio przed przystąpieniem do montażu deszczułki parkietowe rozpakowujemy i zapoznajemy się z barwą i rysunkiem drewna.
- Klepki układamy według wybranego wzoru (w pojedyńczą, podwójną lub potrójną jodełkę, w cegiełkę albo w kwadraty), łącząc je na pióro i wpust.
- Parkiet przyklejamy do podkładu na całej jego powierzchni, dociskając klepki do podkładu.
- Pamiętamy o pozostawieniu szczeliny dylatacyjnej szerokości ok. 10 mm na całym obwodzie.
- Po zakończeniu montażu usuwamy kliny i pozostawiamy podłogę na ok. 7-14 dni w celu ustabilizowania się naprężeń powstałych w czasie montażu.
- Po upływie 14 dni szlifujemy podłogę, najpierw papierem o granulacji 36, następnie 60 i 80. Całą powierzchnię fugujemy szpachlówką do szczelin.
- Następnie szlifujemy ostatecznie podłogę papierem 120 i odkurzamy.
- Podłogę lakierujemy lub nasączamy olejem zgodnie z instrukcją producenta.
- Wykończoną podłogę olistwowujemy listwami przypodłogowymi i progowymi.
UWAGA!
Montaż parkietu i prace wykończeniowe należy zlecić wyspecjalizowanym firmom.
Konserwacja parkietu
Bieżąca konserwacja parkietu polega na systematycznym odkurzaniu i okresowym stosowaniu popularnych środków do konserwacji.
Renowacja
W celu usunięcia uszkodzeń powierzchni lakierowanej należy wycyklinować podłogę, a następnie pokryć jej powierzchnię poliuretanowym lub akrylowym lakierem do podłóg drewnianych. Grubość np. Parkietu Barlineckiego umożliwia nawet 12-krotną renowację w opisany sposób.
Ekologiczna ochrona parkietu
W pełni ekologiczną ochronę parkietu umożliwia stosowanie naturalnych materiałów – oleju i wosku. Olej wnikając głęboko w drewno utwardza je, a wosk tworzy powierzchnię chroniącą przed kurzem i brudem. Uzyskana warstwa ochronna o właściwościach antystatycznych jest przepuszczalna i elastyczna. Gwarantuje przyjemny i zdrowy klimat mieszkania.
Zobacz więcej: podłoga drewniana