Mozaika na podłodze. Czy warto?

0
9285
listwy przypodłogowe

Parkiet, określany też po prostu mianem mozaiki, wykonywany jest w formie płyt złożonych z małowymiarowych elementów drewna ułożonych na warstwie nośnej z siatki syntetycznej. Elementy płyt mozaikowych, najczęściej grubości 8 mm wykonywane są z różnych gatunków drewna liściastego – przede wszystkim zaś dębu i buka.

Instrukcja montażu mozaiki:

 1. Przed przystąpieniem do montażu sprawdzamy wilgotność podłoża cementowego.
 2. Przygotowujemy podkład: w razie nierówności stosujemy masę samopoziomującą pod parkiety, uprzednio odkurzając i gruntując podkład.
 3. Mozaikę parkietową przeznaczoną do montażu pozostawiamy w pomieszczeniu na co najmniej 48 godzin, zawsze w zamkniętych opakowaniach.
 4. Po rozpakowaniu należy zapoznać się z barwą i rysunkiem drewna.
 5. Układanie możemy rozpocząć od środka pomieszczenia lub od ściany. W tym celu nanosimy linie wzdłuż osi symetrii pomieszczenia lub wzdłuż ścian.
 6. Zgodnie z linią nanosimy klej na szerokość jednego rzędu i układamy bryty mozaiki siatką w dół, dociskając je wzajemnie do siebie i do podłoża.
 7. Pamiętamy o pozostawieniu szczeliny dylatacyjnej szerokości ok. 10 mm na całym obwodzie.
 8. Po zakończeniu montażu usuwamy kliny i pozostawiamy podłogę na ok. 7-14 dni w celu ustabilizowania się naprężeń powstałych w czasie montażu.
 9. Po upływie 14 dni szlifujemy podłogę (skośnie, a następnie wzdłuż ułożonej mozaiki, w przypadku wzoru w kwadraty – wzdłuż ściany) najpierw papierem o granulacji 36, a następnie 60 i 80.
 10. Całą powierzchnię fugujemy szpachlówką do szczelin.
 11. Następnie szlifujemy ostatecznie podłogę papierem 120 i odkurzamy.
 12. Podłogę lakierujemy lub nasączamy olejem zgodnie z instrukcją producenta.

Wykończoną podłogę olistwowujemy listwami przypodłogowymi i progowymi.

Konserwacja i renowacja

Bieżąca konserwacja mozaiki polega na systematycznym odkurzaniu i okresowym stosowaniu popularnych środków do konserwacji.

Renowacja
W celu usunięcia uszkodzeń powierzchni lakierowanej należy wycyklinować podłogę, a następnie pokryć jej powierzchnię poliuretanowym lub akrylowym lakierem do podłóg drewnianych. Grubość mozaiki umożliwia nawet 12 – krotną renowację w opisany sposób.

Ekologiczna ochrona mozaiki
W pełni ekologiczną ochronę mozaiki umożliwia stosowanie naturalnych materiałów – oleju i wosku. Olej wnikając głęboko w drewno utwardza je, a wosk tworzy powierzchnię chroniącą przed kurzem i brudem. Uzyskana warstwa ochronna o właściwościach antystatycznych jest przepuszczalna i elastyczna. Gwarantuje przyjemny i zdrowy klimat mieszkania.

Zobacz także: podłogi drewniane

panele winylowe

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here