Podłoga z deski litej – piękna, ale czy praktyczna?

0
10573
listwy przypodłogowe

Drewniane deski to nie tylko wykończenie tradycyjnych wiejskich chat czy mieszkań w stylu rustykalnym. Coraz częściej goszczą w mieszkaniach ze względu na swoja estetykę i nieprzemijającą modę wnętrz minimalistycznych. Taka posadzka wygląda oryginalnie a gdy wykonana jest z wyselekcjonowanego drewna – bez sęków i innych wad, jej trwałość może wynieść przynajmniej 50 lat. Taką podłogę nazywa się białą.

Tradycyjnym podkładem są legary – grube, drewniane belki układane na stropie, na warstwie izolacji przeciwwilgociowej. Funkcję izolacji coraz częściej spełniają płyty z wełny mineralnej dodatkowo zabezpieczone podłogą ślepą – płytami wiórowymi. Usztywnia to strop oraz zapewnia dobre wypoziomowanie podłogi. Same legary wykonane są z drewna miękkiego, najczęściej sosnowego, i umieszczane w rozstawie 50-70cm. Ich rozmiary (wysokość) zależą od sposobu izolacji, rozstawu oraz konstrukcji domu. Najwyższe stosuje się przy podłogach montowanych bezpośrednio na gruncie.

Drewniane deski mocuje się w poprzek legarów przybijając gwoździami do belek. Rodzaj drewna zależy oczywiście od charakteru i sposobu użytkowania pomieszczenia. Inne gatunki drewna można stosować na posadzkę w łazience a jeszcze inne do sypialni. Najpopularniejsze gatunki to drzewa iglaste oraz mocno eksponowane na rynku gatunki drewna egzotycznego, bardziej odporne na ścieranie i wilgoć.

Deski tradycyjnie układa się pojedynczo, nie łącząc ich ze sobą w rzędzie. W przypadku dużych pomieszczeń należy dobierać (docinać) je tak by ich długość była trzykrotnie mniejsza od wymiaru podłogi. Umożliwia to występowanie łączeń dokładnie w połowie deski z sąsiedniego rzędu i zapewnia estetykę posadzki. Spoiny pokrywa się listwą łączeniową.

Same deski winny mieć wąskie słoje ułożone równolegle do krawędzi, gdyż zapewnia to trwałość i odporność na wilgoć takiej podłogi. Ich grubość zależy od rozstawienia legarów. Przy dużym rozstawie niezbędne są eleaty o grubości powyżej 3cm, standardowo deski mają 25mm grubości.

Układanie
Planując rozkład desek i ilość potrzebnego materiału nie należy zapomnieć o zapewnieniu szczelin dylatacyjnych przy ścianach oraz odpowiednich warunków. Drewnianą podłogę najlepiej układa się w temperaturze 15-20°C po kilkudniowym „leżakowaniu” desek w pomieszczeniu, w którym mają zostać zamontowane. Mocuje się je do legarów przy pomocy gwoździ wbijanych ukośnie w wyżłobienie wpustu deski lub prostopadle. Pierwsza metoda pozwala ukryć gwoździe. Przybijanie desek rozpoczyna się od strony okna równolegle do krótszej ściany. Najlepiej użyć gwoździ specjalnie wyprofilowanych, z nacięciami, co zapobiega ich wysuwaniu się podczas użytkowania posadzki.

Prace wykończeniowe
Szczeliny dylatacyjne przykrywa się listwami przyściennymi. Prócz swobodnej pracy drewna, jednocześnie umożliwiają one ukrycie kabli oraz innych elementów, które zwykle szpecą pomieszczenia. Deski po położeniu szlifuje się oraz zabezpiecza przy pomocy lakieru, oleju lub ługu.

Montaż deski litej

Przed przystąpieniem do montażu sprawdzamy wilgotność podłoża cementowego i wilgotność powietrza w pomieszczeniu.

  1. Deski przeznaczone do montażu pozostawiamy w pomieszczeniu na co najmniej 48 godzin zawsze w zamkniętym opakowaniu.
  2. Podłogę montujemy na legarach z drewna iglastego o wymiarach 40 x 50 lub 50 x 60 mm, ułożonych w odstępach 45-55 cm, dokładnie wypoziomowanych i przytwierdzonych kołkami mocującymi do podłoża.
  3. Przed montażem musimy zadbać o podłoże warstwy rozdzielczej z papy lub folii między podłożem i legarem oraz między legarem i deską. Zapobiegnie to uszkodzeniom warstwy izolacyjnej i skrzypieniu podłogi.
  4. Montaż rozpoczynamy od zamocowania pierwszej deski gwoździami do legara (wpustem w stronę ściany), na całym obwodzie podłogi pozostawiamy szczelinę dylatacyjną szerokości ok. 8-10 mm.
  5. Następnie kładziemy kolejne deski, dobijając je drewnianym klockiem dla ochrony krawędzi przed uszkodzeniem. Każdą deskę mocujemy do legarów za pomocą gwoździ pierścieniowych.
  6. Pamiętamy o układaniu deski tak, aby punkt łączenia pióro-wpust był podparty na środku legara.
  7. Po zakończeniu montażu usuwamy kliny i pozostawiamy podłogę na ok. 14 dni w celu ustabilzowania się naprężeń powstałych w czasie montażu.
  8. Szlifujemy podłogę papierem 24, 36, 60 i 80.
  9. Fugujemy podłogę szpachlówką do szczelin, a następnie szlifujemy ostatecznie papierem 120.
  10. Odkurzamy i lakierujemy powierzchnię lakierem do podłóg wg zaleceń producenta oraz olistwowujemy listwami przypodłogowymi.

Konserwacja deski litej

Bieżąca konserwacja podłogi litej sosnowej polega na systematycznym odkurzaniu i okresowym stosowaniu popularnych środków do konserwacji.

Renowacja
W celu usunięcia uszkodzeń powierzchni lakierowanej należy wycyklinować podłogę, a następnie pokryć jej powierzchnię poliuretanowym lub akrylowym lakierem do podłóg drewnianych. Grubość podłogi litej sosnowej umożliwia nawet 12-krotną renowację w opisany sposób.

Ekologiczna ochrona podłogi litej sosnowej
W pełni ekologiczną ochronę podłogi litej sosnowej umożliwia stosowanie naturalnych materiałów – oleju i wosku. Olej wnikając głęboko w drewno utwardza je, a wosk tworzy powierzchnię chroniącą przed kurzem i brudem. Uzyskana warstwa ochronna o właściwościach antystatycznych jest przepuszczalna i elastyczna. Gwarantuje przyjemny i zdrowy klimat mieszkania.

Zobacz także: deska barlinecka

panele winylowe

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here