Poradnik. Deska Barlinecka czy lity parkiet?

0
71829
Deska Barlinecka czy lity parkiet
Dąb Coriander Piccolo. fot. Barlinek
listwy przypodłogowe

Drewno jest ponadczasowe  i jest to oczywisty wybór dla osób, które cenią naturalność i efektowny wygląd podłóg. Drewno – tak lite, jak i warstwowe – oddycha, dzięki czemu reguluje mikroklimat w pomieszczeniach. Jonizuje powietrze, absorbuje wilgoć i oddaje ją, gdy we wnętrzach staje się zbyt sucho. Zapewnia też izolację termiczną i dobrze tłumi hałasy.

Deska lita czy Deska Barlinecka

Deska lita wykonana jest w całości z jednego kawałka drewna. Najczęściej z dębu lub jesionu, dlatego w opinii wielu uważane są za produkt bardziej prestiżowy. Natomiast Deska Barlinecka czyli deska warstwowa, jak sama nazwa wskazuje zbudowana jest z trzech warstw drewna. Warstwa wierzchnia jest z dębu lub jesionu, natomiast warstwy: środkowa i dolna są najczęściej z gatunków iglastych. Układ warstwowy, w którym kolejne plastry mają naprzemienny układ słojów, pozwala ograniczyć skurcz i pęcznienie drewna pod wpływem zmian wilgotności. Deska warstwowa może mieć różny układ warstwy zewnętrznej. Jednolamelowa (zwana też jednopasmową) jest łudząco podobna do deski litej. Trzylamelowa i czy nawet sześciolamelowe składają się z mniejszych deszczułek, a tym samym wyglądem bardziej przypominają klepki parkietu.

Podłoga drewniana, a ogrzewanie podłogowe

Jeśli zdecydujemy się na montaż ogrzewania podłogowe czy to wodnego czy eklektycznego powinniśmy się zdecydować na Deskę Barlinecką. Łączenie trzech warstw deski w stabilną krzyżowa konstrukcję krzyżową, trwałą i wytrzymałą spoiną klejową na bazie żywicy, powoduje, że podłogi warstwowe Barlinka idealnie sprawdzają się na systemach ogrzewania podłogowego. Deska Barlinecka jest odporna na zmiany wilgotności i doskonale przewodzi ciepło.

Zobacz więcej: podłoga dębowa

panele winylowe

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here