Układamy podłogę. Wodoodporność płytek

0
7595
listwy przypodłogowe

Pomieszczenia takie jak kuchnia, łazienka czy toaleta najczęściej wykładane są płytkami ceramicznymi przy czy czynione jest błędne założenie, iż same płytki stanowią idealne zabezpieczenie przed przedostawaniem się wilgoci na niższe kondygnacje. Dzięki temu często dochodzi do sytuacji, w której prysznic w świeżo zamontowanej kabinie skutkuje małą powodzią u sąsiadów na dole. Woda przedostaje się przez spoiny i zaprawę mocującą płytki doprowadzając do zawilgocenia stropu oraz ścian co nie tylko narusza konstrukcję budynku ale naraża nas na straty finansowe związane z wypłatą odszkodowań oraz kar. Dlatego w takich pomieszczeniach przed położeniem warstwy użytkowej niezbędne jest wykonanie warstw uszczelniających zapobiegających różnego rodzaju niespodziankom.

Urządzenia wodno-kanalizacyjne oraz punkty poboru wody są elementami, które sprzyjają powstawaniu zawilgoceń oraz sytuacji, w których dochodzi do awarii z udziałem wody: pęknięta rura, cieknąca pralka, zapchany syfon. Dlatego planując wykonanie podłogi w kuchni czy łazience należy brać pod uwagę możliwość wystąpienia nie tylko chwilowej niedrożności systemu wodnego ale i poważniejszych dysfunkcji. Ogólne zasady mówią, iż uszczelnienie należy wykonać minimum 20 cm powyżej oraz na boki poza obrys kabiny prysznicowej, umywalki czy wanny oraz całość posadzki wraz z jastrychem.

Ze względu na zmienne warunki jakie panują w pomieszczeniach, które mają okresowy kontakt z wodą, zaleca się elastyczne materiały uszczelniające, które mają możliwość dopasowywania i odkształcania w zależności od temperatury czy wilgotności. Przy czym ważne także jest aby samo uszczelnienie instalowane było na podłożu suchym, czystym, wolnym od substancji zmniejszających przyczepność oraz równym. Niektóre miejsca prócz uszczelnienia wymagają wzmocnienia aby materiał uszczelniający nie pływał pod podłogą. W tym wypadku stosuje się specjalne taśmy, kołnierze oraz narożniki.

Uszczelnienie wodoszczelne ma postać płynnej zaprawy, która po nałożeniu musi wyschnąć i jest aplikowana warstwami. Wyklucza to natychmiastowe korzystanie z danego pomieszczenia. Dopiero po całkowitym wyschnięciu ostatniej warstwy (czas schnięcia zależy od producenta, zazwyczaj jest to kilkanaście godzin do kilku dni) można położyć płytki. Spoiny wypełnia się wodoodporną zaprawą fugową a narożniki, miejsca styku podłogi ze ścianą oraz fragmenty posadzki przy urządzeniach sanitarnych wypełnia się silikonem. Co najważniejsze – silikon aplikuje się w trakcie instalacji podłogi podczas robót wykończeniowych. Zastosowanie go do wypełnienia spoin po wykonaniu całości posadzki zmniejszy jego przyczepność i doprowadzi do tego, że podłoga będzie nieszczelna.

Prócz regularnej konserwacji oraz oczyszczania podłogi warto interesować się jej stanem. Pęknięty kafelek gdzieś w rogu może być przyczyną permanentnych zawilgoceń oraz występowania pleśni a także brzydkich zapachów w pomieszczeniu.

Zobacz także: montaż podłogi drewnianej

Zdjęcie: opoczno.eu

panele winylowe

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here