Układamy podłogę. Płytkowe ABC

0
2829
listwy przypodłogowe

Elementy ceramiczne nadal są najczęściej wybieranym materiałem do wykonywania posadzek w pomieszczeniach najbardziej narażonych na wilgoć. Czy to gres, płytki kamienne czy też terakota, wszystkie stanowią doskonałą izolację przeciwwilgociową, są bardzo trwałe a jednocześnie łatwe w utrzymaniu w czystości. Ponadto bogactwo wzornictwa i technologii wykonania pozwala na zaspokojenie najbardziej wybrednych gustów i znaczące podniesienie walorów estetycznych pomieszczenia.

Prace związane z układaniem płytek podłogowych to:
– przygotowanie podłoża a więc wyrównanie, osuszenie, uszczelnienie miejsc narażonych na wilgoć oraz zagruntowanie (podkład cementowy lub anhydrytowy),
– ułożenie i przyklejenie płytek,
– po wyschnięciu posadzki wykonanie i uszczelnienie spoin,
– oczyszczenie płytek z resztek zaprawy oraz codzienna pielęgnacja.

Jednak aby zapewnić tak dobre właściwości podłogi należy zadbać o fachowe jej wykonanie na każdym etapie prac. Nie warto wyrzucać pieniędzy na drogie płytki jeśli układać posadzkę będzie osoba bez doświadczenia. W efekcie możemy otrzymać powierzchnię, która szpeci i nie spełnia swych pierwotnych założeń. Prócz jakości wykonawstwa ważny jest także dobór materiałów, w tym także klejów i spoin. W tym wypadku warto kierować się opiniami specjalistów czy nawet znajomych, którzy na własnym mieszkaniu przetestowali dane materiały. Nie należy kupować klejów kierując się chwytliwą reklamą czy nawet znaną marką. Ważne jest by dostosować materiały do własnych potrzeb.

Dobór odpowiednich materiałów związany jest z przeznaczeniem pomieszczenia, w którym płytki mają zostać przyklejone (a więc warunkami eksploatacji), samym rodzajem płytek (gres, ceramika, ważny także jest rozmiar płytek), stanem podłoża, szerokością spoin a także najważniejszym – czy posadzka będzie wykonana wewnątrz czy na zewnątrz budynku. Pod uwagę coraz częściej bierze się czas, w jakim pomieszczenie może zostać oddane do użytku, co wpływa na popularność klejów szybkowiążących. Najczęściej popełnianym błędem jest układanie płytek na grubych warstwach kleju w celu zlikwidowania nierówności oraz aby upewnić się, że płytka zostanie dobrze przyklejona. Nic bardziej błędnego. Każdy producent kleju określa na opakowaniu optymalną grubość warstwy środka i tych zaleceń należy przestrzegać. Ponadto stosowanie zaprawy klejowej z nadmiarem utrudnia zachowanie poziomu posadzki. Płytki zapadają się, klej nierówno schnie i mogą powstać puste miejsca tuż pod powierzchnią podłogi. Nawet płytki głęboko perforowane od spodu wymagają jedynie nieznacznego zwiększenia grubości warstwy zaprawy.

Kleje można podzielić na:
– jednoskładnikowe (gotowe do użycia pasty do natychmiastowego użycia)
– dwuskładnikowe (kleje epoksydowe i poliuretanowe, przed użyciem łączy się zawartość dwóch opakowań) – zaprawy cementowe rozrabiane z użyciem wody (sztywne i elastyczne)
– zaprawy cementowe rozrabiane z użyciem płynu uelastyczniającego

Obowiązują także pewne zasady podczas samego procesu przyklejania płytek. Ich przestrzeganie zapewnia optymalne właściwości posadzki. Zazwyczaj takie instrukcje znajdują się na opakowaniach zakupionych materiałów. Te podstawowe zasady to:
– temperatura pomieszczenia w jakim będzie układana posadzka powinna wynosić od 5 do 25°C (materiały powinny przeleżakować w podobnych warunkach tak aby uniknąć sytuacji, w której płytki przechowywane w zimnej piwnicy są układane w temperaturze 20°C),
– ilość wody czy też innego płynu dodana do mieszanki nie powinna przekraczać ilości podanej na opakowaniu. Większa ilość płynu obniża wytrzymałość kleju,
– klej należy nakładać cienką warstwą na podłoże ale także na płytkę tak, aby pokrywał przynajmniej 70% powierzchni elementu,
– spoinowanie wykonuje się w czasie określonym przez producenta,
– eksploatacja podłogi oraz jej zmywanie określa producent kleju. Jest to związane z czasem schnięcia i wiązania kleju.

Przestrzeganie zaleceń producentów materiałów oraz środków do układania płytek zamiast eksperymentowania na własną rękę pozwala na uzyskanie trwałej i estetycznej podłogi. Jej pielęgnacja nie przysporzy trudności nawet jeśli od czasu do czasu wymagać będzie prac związanych z zabezpieczeniem podłogi przed nadmiernym użytkowaniem. Takie prace wykonywane są na spoinach.

Przeczytaj także: montaż podłogi drewnianej

zdjęcie: opoczno.eu

panele winylowe

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here