Renowacja drewnianego parkietu – krok po kroku

0
17417
Stary drewniany parkiet możemy poddać renowacji. fot. Design Alive
listwy przypodłogowe

Drewno nigdy nie wychodzi z mody. Jeśli mamy stary drewniany parkiet warto go odnowić i będzie na służył przez wiele kolejnych lat. Krok po kroku podpowiadamy co należy zrobić.

Krok 1. Przygotowanie

Renowacji możemy poddać nawet kilkudziesięcioletnie drewniane parkiety, należy pamiętać, że im bardziej zniszczona podłoga tym większy nakład czasu i pracy nas czeka. Jeśli chcemy sami przeprowadzić cyklinowanie koniecznie musimy zaopatrzyć się w odpowiednie maszyny i narzędzia oraz odpowiednio przygotować pomieszczenie. Przede wszystkim musimy wynieść wszystkie meble, zdjąć firmy i zdemontować listwy przypodłogowe.

Niezbędna jest cykliniarka – maszyna przeznaczona do wygładzania powierzchni drewna, którą szybko i sprawnie usuniemy stare powłoki lakiernicze. Z kolei w trudno dostępnych miejscach (np. pod kaloryferami) najlepiej  użyć cykliniarki krawędziowej. Aby uzyskać idealnie gładką powierzchnię warto zaopatrzyć się jeszcze w polerkę. Przyda się jeszcze odkurzacz, którym będziemy odpylać podłogę oraz wałki i pędzle, którymi będziemy nanosić preparaty zabezpieczające.

Krok 2. Usuwamy stare powłoki

Zanim naniesiemy na parkiet pierwszą warstwę lakieru, konieczne jest jego staranne przeszlifowanie, usunięcie starych powłok lakierniczych i wyrównywanie powierzchni. Prace najlepiej rozpocząć od nałożenia na cykliniarkę papieru ściernego o gradacji od 36 do 40, przy czym maszynę prowadzić należy tak, aby kierunek szlifowania tworzył kąt 45 stopni do klepek parkietu i włókien drewna.

Następnie – w celu usunięcia śladów po pierwszym szlifowaniu – zabieg powtarzamy, stosując papier o gradacji 60 i zmieniając kierunek o 90 stopni w stosunku do poprzedniej operacji. Ostatnie szlifowanie – wykończeniowe – ponownie przeprowadzamy w innym kierunku materiałem ściernym o gradacji od 80 do 100.

Krok 3. Wypełniamy ubytki między klepkami

Po skończeniu szlifowania usuwamy pył i upewniamy się, czy pomiędzy klepkami nie ma szpar czy ubytków. Jeśli są musimy je wypełnić odpowiednim preparatem przy pomocy pacy ze stali nierdzewnej. Po wyschnięciu całość należy ponownie przeszlifować materiałem ściernym o gradacji 120 i wypolerować siatką szlifierską o gradacji 120.

Krok 4. Lakierowanie

Dokładnie wypolerowaną i odpyloną podłogę można polakierować właściwym preparatem, dzięki temu podłoga będzie cieszyć oko i służyć przez lata. Preparat najlepiej rozprowadzać wałkiem moherowym z krótkim włosiem. W miejscach trudno dostępnych i na listwach przyściennych środek najłatwiej nanieść z użyciem pędzla do wyrobów rozpuszczalnikowych. Po równomiernym nałożeniu lakieru i rozprowadzeniu go półsuchym wałkiem w przeciwnym kierunku należy odczekać minimum 12 godzin, aż preparat wyschnie.

Zobacz więcej: podłogi drewniane lakierowane

panele winylowe

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here