Dbamy o podłogę. Jak pielęgnować panele?

0
3682
listwy przypodłogowe

Panel laminowany wytwarzany jest z materiałów drewnopochodnych ale sztuczne dodatki powodują, że podłoga wykonana z takich elementów elektryzuje się i przyciąga kurz. Niektóre panele, w szczególności do obiektów użyteczności publicznej, mają już wbudowaną warstwę antystatyczną lecz posadzki, które występują w domach nie są o nią wzbogacone. Stąd potrzeba regularnego pokrywania ich środkami ograniczającymi przyciąganie kurzu oraz zmywanie. Zazwyczaj panele czyści się szmatką lub mopem zwilżonym w wodzie z detergentem. Zdecydowanie nie poleca się do czyszczenia silniejszych zabrudzeń z wykorzystaniem szczotek, które mogą uszkodzić powierzchnię laminatu.

Panele laminowane są pokryte warstwami zabezpieczającymi, które chronią warstwę dekoracyjną przed ścieraniem. Lecz nawet i najtwardsza powłoka nie jest w stanie w 100% zabezpieczyć paneli poddawanych intensywnemu użytkowaniu zarysowaniom czy nawet uszkodzeniom mechanicznym. W ich wyniku warstwa dekoracyjna może zostać częściowo wytarta odsłaniając nieestetyczną płytę elementu. W przypadku małych uszkodzeń można odsłonięte miejsca uzupełnić masą wypełniającą w kolorze wzoru lecz bardzo zniszczonej posadzki nie można poddać takiej renowacji. Należy ją niestety wymienić na nową.

Oprócz zmywania czy renowacji panele poddaje się także procesowi nabłyszczania, który w założeniu ma poprawić walory estetyczne posadzki. Środki do nabłyszczania zapewniają lśniącą powierzchnię podłogi ale także stanowią warstwę ochronną, zabezpieczającą panele przed ścieraniem oraz brudem. Takie środki do pielęgnacji usuwa się przy pomocy innych, stworzonych do usuwania takiej warstwy. Warto pamiętać, że nie należy kłaść kolejnych warstw środka jeśli nie usunie sie starej warstwy gdyż w efekcie mogą powstać rozległe plamy a sama powierzchnia paneli może stać się nierówna. Preparaty do nabłyszczania nie wciera się w podłogę lecz nanosi w jednym kierunku i pozostawia do wyschnięcia i stwardnienia.

Podłogę laminowaną zabezpiecza się także przed wilgocią. Do tego celu przed jej położeniem oczywiście wykonuje się izolację podłogi ale także zabezpiecza spoiny paneli przy pomocy specjalnych środków. Ogranicza to wnikanie wilgoci pod podłogę np. podczas jej mycia.

Czytaj także: podłogi drewniane pielęgnacja

zdjęcie: szydlowiecki.eu

panele winylowe

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here