Dbamy o podłogę. Użytkowanie i pielęgnacja lakierowanych podłóg drewnianych

0
13313
Właściwa pielęgnacja spowoduje, że będziemy się niczyć piękną podłogą przez lata.
listwy przypodłogowe

Wybierając spośród różnych wykończeń podłóg drewnianych najczęściej decydujemy się na kupno posadzki lakierowanej. Nic dziwnego: lakier daje posadzce mocną i twardą osłonę, dzięki której jest ona chroniona jak pod szczelnym pancerzem i nie starzeje się. W przypadku deski barlineckiej jest to siedem powłok lakieru ceramicznego utwardzonego promieniami UV.

Zastosowane lakiery gwarantują odporność powierzchni licowej na zarysowania (zwłaszcza na wysoki połysk) i jeśli tylko nasza podłoga nie będzie narażona na niszczące działanie wody oraz piasku prawdopodobnie nigdy nie będziemy musieli jej naprawiać. Gorzej gdy dojdzie do przetarcia lub głębokiego zarysowania, wówczas musimy liczyć się z renowacją całej powierzchni. Niezabezpieczone drewno szybko zmieni barwę wyraźnie odróżniając się od reszty posadzki. W przypadku parkietów, mozaik lub desek trójwarstwowych punktowa renowacja jest trudna, a zeszlifowany i powtórnie polakierowany fragment podłogi zawsze będzie odróżniał się od reszty.
Jak jednak uniknąć dodatkowych zakupów lub co gorsza kosztownych i uciążliwych remontów radzimy poniżej.

Sprzątamy piasek
Przy pielęgnacji powłok lakierowanych zalecane są suche metody sprzątania, takie jak zamiatanie, odkurzanie oraz okresowe przecieranie wilgotną szmatką. Nie należy myć drewnianej posadzki wodą, co praktycznie wyklucza stosowanie mopów zmywających. W przypadku zabrudzeń warto użyć specjalnych produktów do pielęgnacji drewna. Zwracajmy jednak uwagę aby nie były one na bazie parafiny lub silikonu. W przyszłości mogą sprawić problemy przy renowacji – wniknąwszy głęboko w strukturę drewna (na złączach lub w rysach) – utrudnią przyczepność lakieru, powodując tworzenie się w tych miejscach tzw. „rybich oczek”. Pytajmy o środki na bazie żywic akrylowych.

Wyjątkowe zabrudzenia
Użytkując podłogę zawsze możemy mieć do czynienia z jej miejscowym zabrudzeniem nietypowymi substancjami. Łatwo pozbędziemy się powstałych plam stosując różnego rodzaju zmywacze. Producent deski barlineckiej poleca następujące sprawdzone metody usuwania zabrudzeń:
– ślady asfaltu najskuteczniej wyczyścimy masłem,
– sok, mleko, śmietanę, piwo, wino oraz owoce wodą z płynem do mycia naczyń,
– czekoladę, tłuszcz, olej, pastę do butów, smugi z obcasa i smołę benzyną ekstrakcyjną,
– krew zimną wodą,
– ołówek i atrament spirytusem.

Zabezpieczamy
W celu zabezpieczenia drewnianej podłogi przed działaniem piasku i wody, a w zimie również soli, należy ułożyć maty ochronne przy wejściu do domu lub mieszkania. Cokoły, nogi oraz inne miejsca nacisku mebli na podłogę podklejamy filcem. Niedopuszczalne jest mocowanie do przedmiotów filcowych podkładek przy pomocy gwoździ. Należy również unikać chodzenia po podłodze w butach na szpilkowych obcasach.
Jeśli ułożyliśmy posadzkę w pomieszczeniu, gdzie od czasu do czasu musimy się liczyć z natryskowym działaniem wody, np. w kuchni, wówczas po ułożeniu możemy pokryć ją dodatkową warstwą lakieru. Spowoduje ona całkowite zamknięcie szczelin między deskami i lepszą ochronę ich krawędzi przed wilgocią.
Pamiętajmy, że drewno jest materiałem higroskopijnym, a najlepsze warunki jego eksploatacji są również optymalne dla człowieka, jest to wilgotność na poziomie 45-65% oraz temperatura w granicach 18-23 st. C.

Zobacz więcej: podłogi drewniane pielęgnacja

panele winylowe

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here