Dbamy o podłogę ceramiczną. Pielęgnacja posadzki kamiennej

0
6892
listwy przypodłogowe

Podłoga kamienna należy do tych najbardziej trwałych. Odpowiednio zabezpieczona i regularnie konserwowana nie będzie wymagać intensywnych prac nawet i przez długie lata. Naturalny kamień, mimo swych doskonałych właściwości także ulega ścieraniu czy zaplamieniu więc warto zadbać o to by wpływ czynników zewnętrznych był jak najmniejszy.

Tak jak w przypadku podłogi ceramicznej najważniejsze prace pielęgnacyjne wykonywane są już na etapie montażu podłogi. A więc należy pousuwać resztki zaprawy oraz zabrudzenia innego rodzaju, które agresywnie mogą reagować na kamienie pochodzenia wapiennego – trawertyn czy marmur. Zabrudzenia budowlane nie mają większego wpływu na granit lecz warto zadbać o estetykę podłogi tak by nie drażniła wzroku nadmiarem zaprawy, którym zachlapano część powierzchni. Taką podłogę zdecydowanie trudniej utrzymaj w czystości.

Niektóre rodzaje kamienia (w szczególności polerowane) maja otwarte pory i mikroszczeliny, w które możne wnikać brud. Niezabezpieczona posadzka kamienna może być podatna na trudno usuwalne zaplamienia dlatego zazwyczaj poddaje się ją procesowi impregnacji. Odpowiednie środki zasklepiają otwarte pory kamienia a jednocześnie tworzą na powierzchni posadzki cienką warstwę, która ułatwia czyszczenie. Impregnować należy: marmury, trawertyny oraz granity polerowane. Wybór właściwego środka zależy od rodzaju kamienia i sposoby reakcji na konkretne środki chemiczne. Zazwyczaj producenci zamieszczają na opakowaniach informację do jakich kamieni dany środek można stosować. Takie preparaty różnią się nie tylko przeznaczeniem ale także konsystencją i sposobem nakładania. Część z nich można aplikować samemu, przy pomocy pędzla, szmatki czy wałka a niektóre nakładane są maszynowo.

Impregnacja nie zabezpiecza jednak podłogi „na zawsze” gdyż użytkowanie posadzki powoduje wycieranie warstwy ochronnej (warstwy impregnatu). Impregnację należy więc powtarzać, częstotliwość określa producent danego środka, przy czym niezbędne jest usunięcie starej warstwy preparatu. Nie wolno nakładać impregnatów na niewyczyszczona podłogę! Natomiast codzienna pielęgnacja sprowadza się do zmywania podłogi wodą z detergentem oraz sporadycznego usuwania poważniejszych zabrudzeń przy użyciu specjalnych preparatów. Niektóre osoby stosują także nabłyszczacze, które podnoszą estetykę kamiennej posadzki lecz warto zorientować się wcześniej czy użyte środki chemiczne nie będą wchodzić w reakcję z kamieniem. Prócz nabłyszczaczy na rynku dostępne są preparaty pogłębiające barwę oraz strukturę kamienia, odplamiacze do trudnych zabrudzeń (tłuszczy, wosków, grzybów), uniwersalne koncentraty do jednoczesnej pielęgnacji i impregnacji. Różnorodność środków nie oznacza jednak dowolności w ich stosowaniu.

Świadomość potrzeby wykonywania wyżej wymienionych procesów pielęgnacyjnych pozwoli otrzymać podłogę, którą właściciel cieszyć się będzie długie lata. Ważne by przestrzegać instrukcji podawanych na opakowaniach, nie rozcieńczać preparatów zbyt mocno ani także nie używać w postaci zbyt skoncentrowanej. Warto też zwrócić uwagę na to, iż niektóre z tych środków mogą być stosowane jedynie na zewnątrz. Eksperymentując ze środkami można nieodwracalnie zniszczyć powierzchnię podłogi, która zamiast upiększać wnętrze będzie jedynie szpecić.

Czytaj także: podłogi drewniane pielęgnacja

zdjęcie: opoczno.eu

panele winylowe

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here