Układamy podłogę. Krok po kroku do podłogi ceramicznej

0
3974
listwy przypodłogowe

Podłoże
Zanim przystąpimy do położenia pierwszego rzędu płytek należy przygotować podłoże. Powinno być mocne oraz równe ale także niepylące i zagruntowane tak, aby montaż był możliwie najprostszy i najefektywniejszy. Płytki można także przyklejać na starą posadzkę ceramiczną pamiętając by stara okładzina została dokładnie oczyszczona i odtłuszczona. Stare płytki muszą także idealnie trzymać się podłoża tak, by po położeniu drugiej warstwy nie odkleiły się zarówno płytki stare jak i świeżo położone..

Zaprawa
Ceramikę przykleja się na zaprawy klejące, zazwyczaj gotowe po wymieszaniu z wodą. Na rynku dostępne są różne rodzaje zapraw różniących się właściwościami w zależności od rodzaju płytek i pomieszczenia w jakim mają zostać położone. Przykładowo do montażu gresu i klinkieru zaleca się zaprawy o zwiększonej elastyczności i przyczepności. W zależności od producenta taka zaprawa musi schnąć kilkanaście lub kilkadziesiąt godzin więc warto posadzkę układać etapami, jeśli w trakcie remontu chcemy jednocześnie mieć dostęp do pomieszczeń. Po wyschnięciu usuwamy krzyżaki spoinowe.

Fugi
Ważne są także spoiny, potocznie zwane fugami, gdyż to one nadają posadzce ostateczny wygląd. Wypełnia się je suchymi zaprawami (przygotowanymi z użyciem wody) lub specjalnymi masami do spoinowania. Na rynku są dostępne masy i zaprawy w wielu kolorach co pozwala łatwo dobrać fugi do koloru płytek. Prócz koloru warto także zwrócić uwagę na to, w którym miejscu spoiny będą występować oraz na to czy pomieszczenie będzie intensywnie użytkowane.

W związku z powyższym rozróżniamy spoiny:
– zwykłe – tylko na nieodkształcalne podłoża i do podłóg, które nie będą zbyt często zmywane wodą, bo powoduje to wymywanie spoin;
– uelastycznione – do posadzek w korytarzach i na ogrzewaniu podłogowym. Spoiny te łatwo utrzymać w czystości, można je często zmywać wodą;
– elastyczne (silikonowe, poliuretanowe i akrylowe) – niezbędne w połączeniach płytek z innymi materiałami, a także w narożach ścian, gdzie inne fugi uległyby wykruszeniu. Ich zaletą jest to, że łatwo można je zmywać wodą.

Zobacz także: montaż podłogi drewnianej

zdjęcie: opoczno.eu

panele winylowe

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here