Listwy przypodłogowe są nieodłącznym elementem każdego wnętrza. Dodają aranżacji charakteru, maskują szczeliny pomiędzy podłogą a ścianą i sprawiają, że pomieszczenie staje się bardziej przytulne. Ponadto są niezwykle praktyczne, ponieważ można nimi łatwo zakryć nieestetyczne kable.
Drewniane listwy przypodłogowe – piękne i funkcjonalne
Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów materiałów wykończeniowych. Podłogę z paneli lub naturalnych desek najlepiej wykończyć drewnianymi listwami przypodłogowymi. W przeciwieństwie do produktów z materiałów sztucznych są one trwałe, estetyczne i przyjazne dla zdrowia. Co więcej, dzięki naturalnemu rysunkowi drewna, aranżacja stworzona z ich wykorzystaniem zyska wysmakowany sznyt. Warto zaznaczyć, że wymiana listew przypodłogowych to również dobry sposób na szybką i niedrogą metamorfozę wnętrza, które nabierze nowego, odświeżonego charakteru.
Główną funkcją drewnianych listew przypodłogowych jest maskowane szczelin dylatacyjnych pomiędzy ścianą a podłogą. Dzięki nim ukryjemy także kable, które można łatwo umieścić w specjalnym rowku. Ponadto listwy przypodłogowe odpowiadają za odpowiednie ułożenie paneli i desek, chroniąc je przed przemieszczeniem nawet wtedy, gdy ulegną ewentualnym odkształceniom. Co więcej, zapobiegają one również wnikaniu kurzu pod podłogę i zabezpieczają dolną część ścian przed porysowaniem i zamoczeniem w czasie sprzątania.
Jak dobrać drewniane listwy przypodłogowe do aranżacji?
Jeszcze do niedawna najbardziej pożądaną cechą listew przypodłogowych było to, aby nie rzucały się w oczy. W ostatnich latach jednak architekci docenili ich potencjał i coraz częściej wykorzystują je jako istotny element aranżacji. Dziś drewniane listwy przypodłogowe powinny być dobrze widoczne. Modnym trendem w architekturze wnętrz jest choćby montaż białych listew dekoracyjnych. Ich zadaniem jest podkreślenie kontrastu pomiędzy podłogą a ścianą. Co więcej, mogą one także optycznie powiększyć wnętrze. Ciekawym pomysłem jest również montaż malowanych, drewnianych listew przypodłogowych, których kolor może zostać harmonijnie dopasowany do barwy ściany lub z nią kontrastować. Nieprzerwanie ogromną popularnością cieszą się również listwy fornirowane, których barwę zwykle dopasowuje się do rodzaju podłogi.
Rodzaje listew, które wykorzystasz w domu
Listwy drewniane nie tylko kryją połączenia pomiędzy ścianami i podłogą. Są wykorzystywane także w innych funkcjach. Aranżując dom, powinieneś pamiętać również o zakupie:
- Listew schodowych, które pięknie wykańczają brzegi stopni.
- Listew dylatacyjnych, które efektownie maskują różnice poziomów pomiędzy dwoma podłogami. Łączy się nimi dwie sąsiednie deski lub deskę z podłogą z płytek.
- Listew progowych, które wykańczają podłogę. Można zamontować je na przykład na styku deski drewnianej z wykładziną.