Porady architekta: Podłoga w kuchni

0
6452
Popularność naturalnego drewna można zauważyć także w pomieszczeniach kuchennych.
listwy przypodłogowe

Kuchnia jest pomieszczeniem narażonym na na kontakt z wodą oraz innymi substancjami, które bardzo często zasychają na podłodze. To także wnętrze, w którym następują duże zmiany temperatury, często dochodzi do zaparowania a następnie gwałtownego wychłodzenia. Pomieszczenie to także musi być bezpieczne a bezpieczeństwo głównie zapewnia podłoga. Oczywistym jest także zapewnienie powierzchni łatwej do zmywania, odpornej, modnej, dopasowanej do wyposażenia oraz antypoślizgowej.

Nawiązując do tematu miesiąca, redakcja wortalu pokrótce omówi sposób wykorzystania podłogi bez granic właśnie w kuchni.

Jakie materiały na taką podłogę?
Popularność naturalnego drewna można zauważyć także w pomieszczeniach kuchennych. Oczywiście nie wszystkie gatunki drewna nadają do zastosowanie w kuchni, ze względu na swoje słabe parametry. Poprawić je można impregnując drewno co zabezpiecza je przed wnikaniem wilgoci i kurzu (w szczególności należy zadbać o zabezpieczenie łączeń elementów) ale też podkreśla naturalne piękno drewna. Podlogi.info zdecydowanie polecają bardzo twarde i odporne na wilgoć a także środki chemiczne – egzotyczne gatunki drewna. Z krajowych drzew na podłodze w kuchni dobrze sprawuje się twardy dąb lub buk. Drewno w kuchni dosyć intensywnie pracuje ze względu na nieustanne zmiany mikroklimatu wnętrza więc lepiej zadbać aby drewniana posadzka wykonana była z gatunku najbardziej odpornego na tego typu zmiany. Warto też wziąć pod uwagę poziom natężenia ruchu we wnętrzu. Zdarza się, że kuchnia jest miejscem wyłącznie do przygotowywania posiłków lecz czasem wykorzystywana jest także jako jadalnia czy wręcz miejsce spotkań rodziny. Przekłada się to na stopień twardości drewna.

W tym wypadku nie warto inwestować w laminowane imitacje drewna, gdyż bardzo szybko ulegną one zniszczeniu. A paneli laminowanych nie można poddać renowacji. Jeśli jednak podejmiemy decyzję o kupnie takich paneli do kuchni, starajmy się wybrać takie, które będą odporne na wilgoć a warstwa wierzchnia będzie zabezpieczona przed ścieraniem. Alternatywę stanowić mogą wielowarstwowe panele drewniane, które można odnawiać i impregnować. Mają też one istotną zaletę – nie pracują tak mocno jak drewno lite a więc zachodzi mniejsze prawdopodobieństwo wybrzuszenia się czy rozsychania podłogi.

Za najbezpieczniejsze uznawane są płytki ceramiczne. Spełniają wszystkie pożądane parametry: są twarde, odporne na wilgoć oraz plamy innego pochodzenia, łatwo można je wyczyścić, nie wymagają specjalnej pielęgnacji. Ich jedyną wadą w tym wypadku jest wrażenie chłodu jakie wnoszą do dużych kuchni. Zniwelować je może zastosowanie ogrzewania podłogowego. Wybierać możemy między bardzo tanią terakotą, która jednak ustępuje właściwościom twardszemu i odpornemu na ścieranie gresowi.

Kamień jest znakomitym materiałem do zastosowania w kuchni. Taka posadzka jest wyjątkowo trwała a umiejętny wybór rodzaju płyt kamiennych pozwoli osiągnąć podłogę, która faktycznie przetrwa lata. Kamień jest materiałem bardzo ciężkim, więc nie zaleca się go do stosowania w pomieszczeniach na wyższych kondygnacjach. Uważać tez należy z polerowaniem. Kamień polerowany jest wyjątkowo śliski, co może sprzyjać wypadkom na mokrej podłodze. Stąd często stosuje się konglomeraty, a więc mieszanki różnych kruszyw z żywicami. Prócz naturalnego wyglądu takiej podłogi w efekcie otrzymujemy podłogę o właściwościach niedostępnych w przypadku zastosowania, przykładowo, czystego granitu. Jest ona bardziej odporna na zaplamienia oraz uszkodzenia mechaniczne.

Antypoślizgowość podłogi niewątpliwie mogą zapewnić wykładziny elastyczne. Bogate wzornictwo oraz wybór określonej właściwości powierzchni wykładziny powoduje, iż jest to nadal bardzo popularny materiał podłogowy. Wykładziny są łatwe w utrzymaniu w czystości, są także odporne na wodę, żrące substancje chemiczne czy tłuszcze co jest warte uwagi w przypadku wyboru posadzki do kuchni. Prócz wykładzin elastycznych można także postawić na korek. Takie okładziny prócz wrażenia ciepła spełniają także inne oczekiwania względem podłogi. To materiał elastyczny i odporny na wilgoć, jest także ekologiczny, dobrze tłumi dźwięki i nie wgniata się pod wpływem dużych obciążeń. Jest także antystatyczny i antyalergiczny co w przypadku dzieci jest szczególnie ważne.

Łączymy materiały
Drewno jest wyjątkowo estetycznym materiałem ale niestety także i drogim. Niektóre jego gatunki nie sprawdzają się w przypadku częstych kontaktów z wodą. Lecz aby do końca nie rezygnować z zastosowania tego materiału w kuchni można wykonać tylko część posadzki drewnianej. Fragment podłogi najbardziej narażony na zaplamienia i zabrudzenia można wykonać z płytek ceramicznych czy kamiennych albo wykorzystać korek lub inny rodzaj wykładziny.

Stosując dwa materiały na podłodze otrzymujemy jedno pomieszczenie, które wizualnie wskazuje na dwa sposoby jego wykorzystania: kuchnię i kącik przeznaczony na jadalnię. W podobny sposób można oddzielić „zmywalnię”, kącik do przygotowywania potraw, (czy też inne łatwo brudzące się miejsce) od reszty kuchni. Prócz troski o kolorystycznie spójny dobór materiałów należy zadbać o wyrównanie poziomu podłogi przy pomocy wylewki czy też kleju grubowarstwowego. Użycie różnych rodzajów materiałów wyodrębni strefy w kuchni o innym przeznaczeniu i funkcji. Ponadto takie łączenie, przykładowo drewna i ceramiki, może zniwelować wady obu materiałów: część podłogi wykonana z płytek będzie sprawiać cieplejszej, natomiast drewniany fragment podłogi będzie bardziej przyczepny i stylowy.

Czytaj też: podłoga w kuchni

zdjęcie: barlinek.com.pl

panele winylowe

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here