Porady architekta: Stylowe podłogi

0
2424
Dąb Gentle z Kolekcji Senses firmy Barlinek ma wymiary: długość 220 cm, szerokość 20,7 cm, grubość 14 mm.
listwy przypodłogowe

W modzie są elementy podłogowe o dużych rozmiarach, którymi wykłada się salony oraz inne przestronne pomieszczenia z zamontowanym ogrzewaniem podłogowym. Najczęściej takie posadzki układa się w formie jednolitej powierzchni rozproszonej jedynie podziałami optycznymi. Wnętrza, które pełnią kilka funkcji można rozgraniczyć, np. jadalnię od części kuchennej, stosując delikatne linie lub wzory wzdłuż danej strefy pomieszczenia, które jednocześnie pomogą ukryć szczeliny dylatacyjne. Podłoga ma zapewnić harmonię i spokój stąd nie zaleca się tworzenia fantazyjnych wzorów.

Materiały
Do tego typów powierzchni mieszkalnych, czy też – reprezentacyjnych, zazwyczaj stosuje się materiały o dość wysokich parametrach. Płytki zazwyczaj są one kalibrowane i rektyfikowane, co powoduje, iż posadzka z nich wykonana wydaje się być jedną płaską powierzchnią a pomieszczenie jest większe, nowoczesne i eleganckie. Spotyka się także deski fazowane, które zapobiegają powstawaniu szpecących szczelin na posadzce. Niezbędna jest duża odporność podłogi na ścieranie oraz działanie środków chemicznych (detergentów). Te wymagania oraz walory w postaci bogatego wzornictwa spełnia gres, który położony na podłodze może imitować każdy rodzaj innego materiału okładzinowego, tworzyć lekki wzór czy też podkreślać styl pomieszczenia. Najpopularniejsze wzory odzwierciedlają elementy przyrody: kamienie, pustynię, drzewo, opadłe liście oraz inne struktury, których obraz można odnaleźć w naturze. Takie płytki zazwyczaj utrzymane są w ciepłych barwach, niekiedy mają nierówne brzegi i widoczne zarysowania, które nadają im charakteru. Chętnie wybierane jest także naturalne drewno, które ociepla pomieszczenie oraz kamienie nadające wnętrzu klasę i szyk. Rzadziej można spotkać wykładziny dywanowe, które zbierają kurz i wilgoć, natomiast wykładziny elastyczne częściej można spotkać w obiektach użyteczności publicznej czy kuchni niż salonie. Mimo wyjątkowo bogatego wzornictwa i technologicznych możliwości, które przekładają się na wysoką jakość i właściwości takich podłóg, przegrywają one z modą na materiały naturalne.

Style
Podłogi stylizowane, a więc nawiązujące do minionych epok, charakteryzują się szlachetnymi (przez co drogimi) materiałami wykończeniowymi. W takich wnętrzach często goszczą marmury, drewniane intarsje czy mozaiki tworzące kunsztowne wzory. Ciągle modny jest styl rustykalny – ciepłe podłogi z surowych desek, materiałów przypominających wypaloną glinę, posadzki, które wyglądają na tknięte zębem czasu. W takich pomieszczeniach można spotkać wykładziny korkowe oraz chodniki z trawy morskiej i włókna kokosowego. A w parze z rustykalizmem idzie styl minimalistyczny, a więc proste podłogi bez wzorów, jednolite powierzchnie o barwach neutralnych i stonowanych. Na tych ostatnich można spotkać okładziny wyłącznie naturalne, niebarwione. Wraz z wyposażeniem taka podłoga może stworzyć wnętrze przytulne i stonowane choć modernistyczne.

Wybór określonego stylu zależy od użytkowników i miejsca przeznaczenia danego wnętrza, dlatego nie należy bezkrytycznie kierować się modą. Ważne jest by pamiętać, że pomieszczenie mieszkalne, bez względu ile nakładów finansowych włożyliśmy w jego aranżację, służy do zamieszkiwania go. A więc musimy się w nim czuć dobrze.

Zobacz więcej: podłoga do pokoju dziecięcego

Zobacz więcej: podłoga w kuchni

Zobacz więcej: biała podłoga w salonie

Zobacz więcej: ciemna podłoga w salonie

Zobacz więcej: jaką podłogę wybrać do sypialni

Zobacz więcej: jaką podłogę wybrać do salonu

panele winylowe

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here