Porady architekta: Podłoga drewniana wielowarstwowa – czy warto?

0
5817
listwy przypodłogowe

Ze względu na coraz większą popularność drewna na polskich podłogach jesteśmy świadkami postępu technologicznego związanego z jego obróbką. Obecnie, prócz posadzek wykonanych z drewna litego oraz paneli laminowanych z produktów drewnopodobnych wybrać można deski wielowarstwowe. Co to jest za produkt?

Deski te można w łatwości układania porównać do paneli a we właściwościach do drewna. Ich struktura sprawia, że połączone ze sobą warstwy naturalnego drewna pozwalają uzyskać optymalne parametry podłogi wykonane z takich elementów. Klepki z drewna litego mocno pracują w zmiennych warunkach (temperatura, wilgotność), co ogranicza stosowanie parkietu czy desek litych w pomieszczeniach narażonych na częsty kontakt z wodą czy zmiany klimatu (kuchnia, przedsionek, okolice grzejników, ogrzewanie podłogowe). Taka podłoga ulega wybrzuszeniom a także nieodwracalnym zmianom, czy też rozsycha się powodując wypadanie elementów.

Natomiast elementy wykonane z różnych gatunków drewna pozwalają na indywidualną pracę poszczególnych warstw skutkując większą elastycznością podłogi w zmiennych warunkach atmosferycznych. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które chcą mieć naturalne drewno na ogrzewaniu podłogowym. Zastosowanie różnych materiałów, spoiw a także lakierów sprawia, iż podłoga wielowarstwowa jest elastyczna, łatwa w montażu czy codziennej pielęgnacji i nadal zachowuje piękno naturalnego drewna. Elementy są dosyć cienkie, co jest istotne w przypadku wykończenia wnętrz – można zachować ten sam poziom podłogi bez dodatkowych wylewek wyrównujących. Deski nie rozsychają się, a zatem nie powstają szpecące szpary, z których ciężko usnąć kurz, ponadto producenci coraz większą uwagę poświęcają wykończeniu takich desek. Zastosowanie kilku powłok lakieru pozwala na otrzymanie bardzo dobrych parametrów wytrzymałościowych. Lakier o podwyższonej odporności na ścieranie, utwardzanie promieniami UV, elastyczność powłok lakierowych zapewnia nie tylko walory estetyczne, ale chroni drewno przed niszczeniem podczas użytkowania. Takie powłoki nanoszone są fabrycznie a więc posadzka nie wymaga lakierowania w domu. Dodatkowo producenci potwierdzając dobre właściwości takich podłóg, udzielają na nie wieloletniej gwarancji.

Deski wielowarstwowe to propozycja dla tych, którzy w krótkim czasie chcą zainstalować w domu drewnianą podłogę z możliwością natychmiastowego jej użytkowania. To także możliwość zastosowania drewna w pomieszczeniach, w których lite podłogi nie sprawdziłyby się oraz wyzwanie dla producentów, którzy prześcigają się w wykorzystywaniu najnowocześniejszych technologii tak, aby otrzymać produkt spełniający oczekiwania nabywcy. Ostatecznie to oni podejmują decyzje o wyborze takich, a nie innych rodzajów podłóg.

Zobacz także: podłoga drewniana

zdjęcie: barlinek.com.pl

panele winylowe

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here