Porady architekta: Drewno w mieszkaniu

0
3313
listwy przypodłogowe

Podłogi drewniane przeżywają swój renesans i coraz częściej stosowane są również w mieszkaniach. Nowoczesna technologia produkcji sprawia, że dzisiejsze deski nie pęcznieją i nie wypaczają się. Wybierając podłogę drewnianą do mieszkania trzeba wpierw wziąć pod uwagę specyfikę pomieszczenia – kuchni, korytarza, salonu i wówczas dobrać odpowiedni rodzaj drewna oraz technologię układania i konserwacji.

Kładąc podłogę drewnianą w salonie, doskonały będzie zarówno buk parzony, jak i jesion. Jako podkład można zastosować matę korkową. Jest to najlepszy podkład w salonie – wycisza, ociepla i nie ulega korozji przy długim użytkowaniu.

W sypialni, pokojach dziecięcych oraz na tzw. wyższych kondygnacjach można stosować podłogi z drewna bardziej miękkiego, jak np.: brzoza, olcha, klon, a w przedpokoju dąb, buk, jesion, grab. Należy jednak pamiętać, że różnice między tymi gatunkami drewna nie są aż tak znaczące – zwłaszcza jeżeli uświadomimy sobie, że drewno jest okładziną miękką, a dzięki temu bardzo przyjazną dla człowieka. Dlatego nie należy sugerować się tylko twardością drewna – również istotny jest kolor.

W kuchni, z uwagi na ryzyko wylania różnych płynów najlepiej jest stosować gatunki drewna mniej reagujące na wilgoć. Najlepsze będą deski z dębu i jesionu, jednak i je należy dodatkowo zabezpieczyć środkiem do uszczelniania krawędzi połączeń. Właśnie takie połączenia są najbardziej newralgicznym elementem w podłodze i w celu przedłużenia żywotności podłogi, należy zastosować dodatkową ochronę. Dobrze zabezpieczone krawędzie wytrzymają nawet kilkunastominutowe działanie wylanej wody. Wspomniane środki uszczelniające są do nabycia w profesjonalnych sklepach z parkietami a ponieważ prawidłowe nałożenie preparatu nie jest rzeczą łatwą, zalecamy, aby wykonał to specjalista.

Zobacz: podłoga drewniana

panele winylowe

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here