Porady architekta: Sportowe podłogi drewniane – czyli jakie?

0
6843
Podłoga sportowa Sport Extreme - Barlinek.
listwy przypodłogowe

W każdym budowanym obiekcie, czy jest to mieszkanie, sklep, świetlica, sala lekcyjna, czy też hala sportowa – podłoga jest ich nieodzownym elementem.

Wybierając podłogi do mieszkań czy sklepów, poszukujemy produktów o cechach, które wyróżnią pomieszczenie lub nadadzą mu niepowtarzalny klimat. W przypadku obiektów sportowych podłoga ma zapewniać nie tylko odpowiedni charakter i wystrój wnętrza, ale również posiadać cechy, o których nigdy nie pomyślimy przy innych obiektach.

W klubach sportowych, podczas mistrzowskich rozgrywek prowadzący je zawodnicy podpisują kontrakty, za które można by wybudować niejedną halę wraz z wyposażeniem. Uraz i kontuzja zawodnika może kosztować klub nie tylko utratę punktów, ale i poważne kłopoty związane z odszkodowaniami. Dlatego tak ważne stało się wyposażanie hal w elementy zapewniające, poza wystrojem, również odpowiednie bezpieczeństwo uprawiania poszczególnych dyscyplin sportowych.

W sytuacji szkolnych sal gimnastycznych istotnym elementem jest zapewnienie dzieciom warunków, w których podczas ćwiczeń nie będą narażone na urazy stawów i będą mogły swobodnie się rozwijać.

Podłoga sportowa to nie zwykły kawałek drewna poddany obróbce, ale cały system, który ma jej zapewnić odpowiednią sprężystość, elastyczność, a zarazem właściwe parametry odbicia piłki, wyskoku zawodnika, odpowiednio wysoką wytrzymałość.

Podczas gry, w trakcie biegu, kozłowania zawodnicy wyzwalają energię, która poprzez odpowiednio zestawione parametry w konstrukcji podłogi jest jednocześnie częściowo pochłaniana – tak aby nie była przenoszona przez ścięgna i stawy zawodnika, ale i oddawana – aby gra była nadal widowiskowa i piłka uzyskiwała odpowiednie możliwości odbicia.

Posadzka sportowa montowana jest do konstrukcji podwójnych legarów, zakończonych specjalnymi podkładkami elastycznymi, tworząc typ podłogi powierzchniowo-elastycznej.

Podłoga tego typu posiada bardzo dobrą amortyzację uderzeń oraz znaczną średnicę ugięcia, dzięki czemu jest szczególnie polecana do obiektów sportowych wykorzystywanych do intensywnego uprawiania sportu. Składa się ze sprężystej konstrukcji wsporczej, na której układany jest specjalny panel sportowy pozwalający rozkładać obciążenia powstające w trakcie gry, treningu, ćwiczeń. Nawierzchnie tego samego typu są szczególnie zalecane przez międzynarodowe i krajowe federacje sportowe.

Panele są montowane bezpośrednio do sprężystych konstrukcji wykonanych z legarów o dokładnie określonych rozstawach i przekrojach. Ponieważ panel jest mocowany do legarów za pomocą stalowych zszywek, producenci proponują klientom dwa rodzaje łączenia paneli pomiędzy sobą: za pomocą tradycyjnego połączenia pióro-wpust, jak również systemu na specjalny zaczep klik.

Podłogi sportowe mogą być przeznaczone zarówno do wykonania boisk hal sportowych w profesjonalnych klubach, jak i w szkołach, ale także podłóg dla potrzeb zespołów tanecznych, boisk do gry w squasha, rehabilitacyjnych, treningowych czy sal ćwiczeń oraz klubów fitness.

Czytaj więcej: podłogi sportowe

panele winylowe

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here