Podłogi od A do Z, czyli słownik pojęć

0
7550
listwy przypodłogowe

A

Agglomarmur – konglomerat powstały z mieszaniny marmuru, kwarcytu i żywicy. Wyglądem i właściwościami imituje prawdziwy marmur.

Angobowanie – powlekanie wysuszonego elementu ceramicznego (płytki, dachówki) przed wypalaniem płynną warstwą glinki szlachetnej. Proces wypalania powoduje powstanie matowej wartwy zabezpieczjącej element przez wilgocią, mrozem czy wnikaniem brudu. Angobowanie daje możliwość barwienia i uzyskiwania melanży kolorystycznych niedostępnych w innych technikach barwienia.

Anhydrytowy, podkład – gipsowa warstwa znajdująca się bezpośrednio pod posadzką. Taki podkład ma właściwości samopoziomujące i stosowany jest w przypadku ogrzewania podłogowego. Nie należy go stosować w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności.

B

Barclick – popularny system układania deski barlineckiej. Polega na bezklejowym łączeniu desek, przy czym deski są kładzione bezpośrednio na tekturę falistą, maty korkowe lub naturalne płyty podpodłogowe. Zaletą tego systemu jest prostota i szybkość układania. Z podłogi możemy korzystać bezpośrednio już po listwowaniu. System ten wytrzymuje najsilniejsze naprężenia pomiędzy poszczególnymi elementami podłogi, a jednocześnie pozwala na szybki demontaż, jeżeli zachodzi taka potrzeba.

Bubinga – nazwa podłogi egzotycznej. Pochodzenie: Afryka Centralna, rośnie także w równikowych regionach zachodniej Afryki, a przede wszystkim w Kamerunie, Gabonie i Zairze. Właściwości: drewno o znakomitych właściwościach użytkowych – bardzo trwałe, stabilne i twarde, znakomicie rezonujące i absorbujące, a przy tym doskonale polerowalne. Nieregularny układ włókien czyni je bardzo dekoracyjnym. Dynamiczny okres wzrostu pozwala na uzyskanie drewna o wyjątkowej sprężystoąci. Kolor początkowo fioletowy, z czasem przechodzi w burgund. Zastosowanie: meblarstwo artystyczne, wysokiej jakości wystrój wnętrz, podłogi. Drewno bubinga stosuje się również do produkcji najwytworniejszych modeli desek surfingowych i instrumentów muzycznych – gitar i bębnów.

Bonnet – metoda czyszczenia wykładzin supełkowych polegająca na spryskaniu ich powierzchni środkiem a nastepnie wyczyszczeniu przy pomocy jednodyskowego urządzenia – bonnetu. Jest to rodzaj bawełnianego mopa. Taka metode sprzątania wykorzystują profesjonalne grupuy sprzątające. Sprawdza się do mycia dużych powierzchni, takich jak biurowce.

Bordiura – dekoracyjny pas z ornamentów lub elementów roślinnych obrzeżający kompozycję, np. mozaikę, grafikę czy wzór płytek na podłodze. To także ozdobny pas na obrzeżach tkanin lub strojów w starozytnej Grecji lub Rzymie.

C

Cedr – drewno czerwonobrązowe, bezsęczne, naturalnie odporne i wytrzymałe na zmienne warunki atmosferyczne, doskonale sprawdza się w izolacji cieplnej i jest bardzo trwałe. Naturalne olejki zawarte w komórkach drewna zapobiegają insektom raz szkodnikom. Jest jednym z najlżejszych drzew iglastych. Na podłogach najczęściej występuje w postaci desek parkietowych.

Ceramika – ogół wyrobów stosowanych przez człowieka, powstających w wyniku wypalania masy, której podstawowym składnikiem jest glina. Uznawana jest jako wskaźnik sztuki i poziomu życia poszczególnych epok, ze względu na swe właściwości użytkowe oraz artystyczne.

Czarny dąb – to drewno pozyskiwane z kłód dębu, które przebywały w wilgotnym środowisku bez dostępu tlenu. Związki żelaza zawarte w wodzie weszły w reakcję garbnikami, które zawiera dąb, zabarwiając drewno na różne odcienie czerni. Proces obróbki takiego drewna jest bardzo pracochłonny i kosztowny, samo drewno jest bardzo twarde i świeżo wydobyte szybko pęka. Wyrabia się z niego eleganckie, stylowe meble, biżuterię i parkiety. Ze względu na cenę zazwyczaj wykorzystuje się go do produkcji mozaik, w których występują jedynie fragmenty wykonane z czarnego dębu.

Cotto – płytki wytwarzane z czystej gliny z regionów Morza Śródziemnego i Ameryki Środkowej, formowane ręcznie bądź maszynowo. Ich charakterystyczną cechą są nierówne krawędzie. Bardzo wytrzymałe, produkowane w ciepłych kolorach stanowią dopełnienie stylu rustykalnego.

Czereśnia – bardzo twardy i popularny gatunek drewna, uważany za ekskluzywne. Szerokie słoje bardzo dobrze się prezentują po sparzeniu drewna – przybiera ono żywą, czerwonawożółtą barwę. Używany w meblarstwie, do wyrobu podłóg oraz elementów instrumentów muzycznych.

D

Deska Barlinecka – podłoga wykonana w całości z naturalnego drewna nie poddanego procesom modyfikacji. Łączy perfekcyjnie niepowtarzalne walory użytkowe i estetyczne z prostotą montażu i renowacji. Jest w pełni ekologiczna i przyjazna dla człowieka. Zachowuje autentyczny wygląd drewna oraz jego niepowtarzalną fakturę. W konstrukcji deski barlineckiej zastosowano rozwiązanie montażowe oparte na autorskim systemie bezklejowym barclick. Ten nowoczesny sposób łączenia paneli ułatwia i znacząco przyspiesza proces układania podłóg, eliminując konieczność użycia kleju. Dzięki temu pozwala także na ewentualny demontaż w dowolnej chwili. Produkowana jest w następujących rodzajach warstwy wierzchniej: exclusive, select i family. Deska barlinecka zbudowana jest z trzech warstw drewna naturalnego, trwale połączonego ekologiczną spoiną klejową. Warstwa dekoracyjna wyrobu jest wyszlifowana i siedmiokrotnie pokryta warstwami wykończenia lakierniczego (szpachla akrylowa, grunt akrylowy, ekologiczny lakier akrylowy utwardzany promieniami UV). Polecaną przez producenta metodą układania deski barlineckiej jest wykonanie podłogi jako tzw. podłogi pływającej – bez przyklejania desek do podłoża, łącząc poszczególne elementy ze sobą w jednolitą płytę podłogową. Gwarancja dla deski barlineckiej z systemem barclick wynosi aż 25 lat.

Detergent – synetyczna substancja czyszcząca, aktywna po rozpuszczeniu w wodzie. Detergenty, które zawiarają fosforany destrukcyjnie wpływaja na środowisko naturalne, stąd w wiekszości państw Europy zakazano produkcji środków myjących zawierających tak szkodliwe związki. Obecnie, detergenty zawierają zeolity (glinokrzemiany sodu).

Doussie – nazwa podłogi egzotycznej. Pochodzenie: Afryka Zachodnia i Centralna – Liberia, Wybrzeże Kości Słoniowej, Ghana, Nigeria, Benin, Kamerun, Kongo, Zair. Właściwości: drewno o pięknej, szlachetnej kolorystyce, miodowo-brązowe lub pomarańczowo-złote, o wyraźnym rysunku słojów, o bardzo wysokiej naturalnej odporności na kwasy, wodę i gnicie. Wytrzymałe, bardzo twarde i stabilne. Ze względu na swoje właściwości mechaniczne stanowi rekomendowany materiał do produkcji podłóg. Posiada niski współczynnik skurczu objętościowego, dzięki czemu przy zmianach wilgotności prawdopodobieństwo rozsychania się parkietu jest minimalne. Obróbka mechaniczna dobra, lekkie do cięcia, skrawania, łatwość łuszczenia na fornir, dobre do przybijania gwoździami i wiercenia, toczenia i rzeźbienia. Suszenie dobre, sklejanie bez żadnych trudności. Obróbka powierzchniowa również dobra. Szczególnie ładnie wygląda po woskowaniu lub wykończeniu lakierem chemicznym. Zastosowanie: bardzo szerokie – drewno na forniry, okleiny, sklejki, deski, podłogi, okna, drzwi, schody, meble i meble ogrodowe, wysokiej jakości wykończenia, ramy, eleganckie pudełka, dobre do toczenia i rzeźbienia, do zabudowy wewnętrznej i zewnętrznej, dla szkutnictwa, do budowy statków, masywnych konstrukcji i zbiorników na środki chemiczne, dla kolejnictwa.

F

Flader – (z j. niem.) słój w drewnie

Fornir – To cienkie arkusze (od 0,1 do 3,0 mm) naturalnego drewna przeznaczone na sklejkę, drewno prasowane lub okleinę. Uzyskiwany jest poprzez różne metody skrawania włókna. Stosowany głównie na na warstwę wierzchnią płyt ściennych i meblowych oraz do wyrobu paneli podłogowych okleinowanych. Sprawdź – obłogi

Fryza – półfabrykat do wyrobu np. parkietu

G

Glazurowanie (szkliwienie) – proces, który przeprowadzany jest po wypalaniu elementów ceramicznych i przypomina angobowanie. W porównaniu z angobami glazura ma większy udział domieszek szklanych i w związku z tym płytki szkliwione są bardziej połyskliwe i gładkie.

Granit – najtwardszy kamień budowlany odporny na zmiany temperatury, wilgoć. Jest słabo nasiąkliwy ze względu na swą mało porowatą strukturę, przez co ciężko go zarysować czy zaplamić. Nie wymaga impregnacji, jest odporny na działanie nawet najbardziej żrących środków czyszczących. Najczęściej spotykany w kolorze szarym, czarnym i beżowym, choć występuje także w czerwonym i żółtym.

Gres polerowany – najbardziej popularny rodzaj płytek gresowych na rynku. Powstają w wyniku prasowania pod ciśnieniem przez co są mało nasiąkliwe, lecz prces polerowania powduje otwieranie porówn płytki czyniąc ja podatna na zaplamienia. Gres można takę szkliwić, szlifować ale występuje także w odmianie nieszkliwionej. Dodatki soli i barwników powodują zmianę naturalnego koloru gresu – białego na dowlny oraz uzyskanie fantazyjnych wzorów.

Gres techniczny – bardzo twarde płytki, które powstają z mieszaniny kwarcu, kaolinu i skaleni. Są niewrażliwe na wilgoć oraz substancje chemiczne czy zaplamienia innego rodzaju dlatego często goszcza na tarasach i w obiektach użyteczności publicznej. Ograniczona kolorystyka powoduje, iż są mniej popularne niż gres polerowany.

Grusza – jasnożółte drewno, które ciemnieje. Często poddawane jest procesowi prasowania, który powoduje zmianę barwy drewna na kolor czerwony. Łatwe z obróbce, dobrze przyjmuje kleje, lakiery oraz barwniki. Drewno gruszy barwi się co pozwala uzyskać imitację hebanu.

H

Higroskopijność – właściwość drewna polegająca na tym, że w zależności od wilgotności i temperatury otoczenia drewno oddaje nadmiar wilgoci lub uzupełnia jej niedobór pochłaniając parę wodną zawartą w powietrzu.

I

Iroko – nazwa podłogi egzotycznej. Pochodzenie: zachodnia, środkowa i wschodnia Afryka. Właściwości: ciekawa struktura, kolor i podobieństwo do teaku czynią go bardzo poszukiwanym drewnem, wykorzystywanym głównie w wykończeniu wnętrz. Iroko jest drewnem zróżnicowanym kolorystycznie, począwszy od koloru miodowego przechodzi w oliwkowy aż do czekoladowego brązu. Czasami przypomina oliwkowo-zielony dąb, także właściwości techniczne tych dwóch gatunków są podobne. Twarde, tłustawe w dotyku, ciemne drewno, odporne na wodę i szkodniki, o dużej naturalnej trwałości. Charakteryzuje je także wysoka światłoczułość. Jest średnio ciężkie, o umiarkowanych tendencjach do pęcznienia i kurczenia się. Wymaga ostrożnego suszenia, ale nie odkształca się i nie paczy. Obróbka – dobra. Zastosowanie: szkutnictwo, budowa statków, stolarka wewnętrzna i zewnętrzna, wszelkiego rodzaju ramy, kolejnictwo, mosty, zbiorniki. Drewno dobre na fornir, parkiet, meble, podłogi, schody zwykłe oraz specjalnego przeznaczenia, masywne konstrukcje.

J

Jastrych – podkład pod podłogę, wylewka lub bardzo prosta posadzka bezspoinowa, której zadaniem jest wyrównanie i wypoziomowanie podłoża przed położeniem materiału wykończeniowego. Chroni izolację cieplną lub akustyczną przed uszkodzeniami mechanicznymi. W zależności od rodzaju podłoża są także różne rodzaje jastrychów: gotowe, układane na mokro bądź jastrychy suche (pływające).

Jodła – posiada bardzo jasne, białe drewno z szarawym odcieniem. Jest bardzo lekkie a jego trwałość wzrasta w warunkach o podwyższonej wilgotności. Najczęściej używane jest w budownictwie wodnym, mostowym oraz górniczym. Istnieje bardziej odporna odmiana kanadyjska.

K

Klasa ścieralności – zazwyczaj jest to klasa PEI, określa odpornośc materiału na ścieranie. Klasa I określa materiały podłogowe najmniej odporne, które stosuje się np. do sypialni. Natomiast materiały klasy V mogą być stosowane na posadzki w pomieszczeniach o największym natężeniu ruchu.

Klasy – oznaczenie stosowane w terminologii handlu podłogami drewnianymi – deskami, mozaiką i klepkami z litego drewna. Klasy charakteryzują usłojenie, jednolitość barwy i wygląd. Podział: klasa I – jednolita barwa, brak sęków, równomierne usłojenie; klasa II – niewielkie sęki o średnicy do 6 mm, lekko zakrzywione słoje, nieduże różnice barwy; klasy III-IV – sęki o większych średnicach, usłojenie i barwa na każdym elemencie mogą być różne.

Klepki lamelowe – są cieńsze od klasycznych deszczułek i mają grubość 8-14 mm. Wykonane z nich posadzki nazywane są parkietami lamelowymi lub lamparkietami. Cechą charakterystyczną klepek lamelowych są gładkie ścianki boczne. Łączy się je na styk.

Klinkier – płytki kamionkowe z naturalnej gliny poddanej procesowi wypalania w bardzo wysokiej temperaturze. Spiekanie powoduje powstanie bardzo odpornej warstwy wierzchniej płytki, która czyni ja odporną na mróz, wilgoć czy ścieranie. Płytki takie są często szkliwione w celu nadania im innych barw niż naturalne czerwienie i brązy.

Konglomerat – inaczej, sztuczny kamień. To materiał, który powstaje z kruszonego kamienia naturalnego oraz żywic i dodatków dekoracyjnych. W efekcie powstać może materiał, który właściwościami przewyższa kamień naturalny doskonale imitując jego strukturę. Konglomeraty występują w szerokiej gamie wzorów i kolorów stąd często wykorzystywane są w nowoczesnej architekturze i do aranżacji wnętrz.

Korek – jest z pewnością jednym z najbardziej trwałych materiałów organicznych, a nowoczesne procesy technologiczne dodatkowo wzmacniają jego długowieczność. Nie nasiąka wodą, jest nieprzepuszczalny dla gazów i cieczy oraz dzięki dużemu nasyceniu suberyną korek trudno i powoli się pali. Skutecznie izoluje wnętrze od szkodliwego wpływu materiałów budowlanych, korek jest nieszkodliwy dla zdrowia, gdyż jest obojętny chemicznie. Jest ściśliwy i elastyczny, powraca do poprzedniego kształtu, gdy przestaje podlegać naciskowi, antystatyczny, dlatego nie przyciąga i nie pochłania kurzu, nie powoduje alergii.

L

Lakier – to rodzaj farby bez pigmentów, która wyjaskrawia fakturę drewna. To także materiał izolujący oraz gruntujący. Nakładany jest przy pomocy dobrego gatunkowo pędzla z rozszczepionym włosiem w postaci rozcieńczonej. Powierzchnia lakierowana musi być idealnie czysta oraz gładka gdyż lakier chętnie wiąże wszelkie drobiny kurzu, które są przyczyną nierówności. Zwykle podłogi lakieruje się kilka razy.

Legar – element podkładu podłogowego ułożony na podłożu podłogowym (na stropie lub słupkach). Na legarach wspiera się podłoga ślepa lub bezpośrednio posadzka.

Limba– odmiana sosny o bardzo miękkim drewnie. Bardziej ceniona jest limba syberyjska ze względu na swe odporne żółtoczerwone drewno, które wykorzystywane jest przy produkcji oklein.

Listwy progowe, dylatacyjne i progowe specjalne – listwy progowe znajdują swoje zastosowanie w miękkich i łagodnych przejściach pomiędzy podłogą drewnianą a innymi rodzajami podłóg takimi jak wykładzina czy ceramika. Z kolei listwy dylatacyjne stosowane są tam, gdzie wymiary podłogi przekraczają ustalone w normach wielkości. Profile podłogowe specjalne (krawędziowe) lub inaczej listwy schodowe przeznaczone są do wykończenia krawędzi i tworzenia łagodnych przejść w przypadku dużej różnicy poziomów, na przykład na schodach.

M

Marmur – bardzo oryginalny kamień ze względu na rysunek (żyłki i spękania). Jest trwały lecz nieodporny na wilgoć; polecany jest do wnętrz. Z czasem na jego powierzchni wytwarza się siatka drobnych spękań, która matuje marmur stąd konieczność jego impregnacji. Występuje w wielu kolorach: biały, czarny, czerwony, zielony, niebieski, kremowy.

Mata korkowa – używana jako materiał podkładowy do wyrównania niewielkich nierówności podłoża; dodatkowo spełnia rolę izolacji termicznej i akustycznej.

Mata ochronna – ochronna mata podłogowa roll-stop. Poliwęglanowe maty zapobiegają zniszczeniom wierzchniej warstwy podłogi drewnianej, głównie spowodowanych korzystaniem z foteli biurowych. Przykładowy rozmiar maty: 120 cm x 90 cm.

Modrzew – cenione drewno z czerwnobrązowym rysunkiem słojów, zawiera dużą zawartość żywicy. Drewno bardzo trudne w obróbce ze względu na swą gęstość. Stosowane w budownictwie mieszkaniowym (podłogi), wodnym, szkutnictwie i meblarstwie. Najlepszy gatunek pozyskiwany jest z drzew rosnących w górach. Modrzew syberyjski występuje w kolorach od złocistożółtego po bardzo ciemny, brunatnoczerwony, jest bardzo odporny na warunki atmosferyczne, grzyby, toteż można je stosować na zewnątrz.

Mozaika – parkiet mozaikowy. Parkiet tego typu, określany też po prostu mianem mozaiki, wykonywany jest w formie płyt złożonych z małowymiarowych elementów drewna ułożonych na warstwie nośnej z siatki syntetycznej. Elementy płyt mozaikowych, najczęściej grubości 8 mm wykonywane są z różnych gatunków drewna liściastego – przede wszystkim zaś dębu i buka.

Mozaika ceramiczna – drobne elementy zestawiane ze sobą w ten sposób aby powstał wzór. Najczęściej wykorzystuje się elementy wykonane z kamieni naturalnych, szlachetnych, otoczaków, ceramiki lub szkła a także mieszanin różnych materiałów. Mozaika jest odporna na uderzenia, zabrudzenia, zmiany temperatury a także dostępna w nieskończonej ilości barw i wzorów. Ręczne wykonanie wzoru gwarantuje uzyskanie powierzchni wyjątkowej i niepowtarzalnej.

O

Obłogi – Płaty drewna do 5,0 mm pozyskiwane w podobny sposób jak fornir, wykorzystywane do oklejania mebli. Sprawdź – fornir

Olej renowacyjny – środek pielęgnujący do drewnianych podłóg olejowanych. Zobacz: olejowanie.

Olejowanie – sposób zabezpieczania podłogi. Ekologiczny olej, nie tworzy dodatkowej warstwy na powierzchni podłogi lecz wnika w głąb drewna, impregnując je. Proces ten podkreśla naturalną strukturę i usłojenie powierzchni. Powłokę olejowaną można barwić w różnych kolorach, przyciemniać lub uzyskać efekt podłogi bielonej.

Onyks – dekoracyjny kamień używany we wnętrzach, odmiana chalcedonu (dwutlenek krzemu). Występuje w barwach brązowych i białych a także czarnych. Często bywa barwiony w celu wyeksponowania koloru. Podobny jest do agatu, z tym że warstwy naprzemianległe ułożone są w stosunku do siebie równolegle. Wykorzystywany jako element dekoracyjny, przepuszczający światło w celu ukazania delikatnych wzorów „żyłek”.

Orzech – twarde, dekoracyjne drewno z wyraźnym, falistym rysunkiem włókien i słojów. Orzech parzony zmienia kolor na ciemniejszy, w promieniach słońca mieni się kolorami od czarnego, przez brązy i fiolety aż do brązu. Drewno popularne do wyrobu parkietów, mebli oraz oklein.

Osnowa – środkowa warstwa wykładziny dywanowej, która utrzymuje przędzę (runo), zapewnia właściwy kształt i wygląd włókien, inaczej – materiał nośny.

P

Pellet – najczystsze ze wszystkich znanych paliw. Dzięki optymalnemu procesowi spalania w urządzeniach grzewczych poziom szkodliwości CO2 jest taki sam, jak przy naturalnym butwieniu drewna. Podczas spalania nie uwalnia się siarka, a powstały popiół może być wykorzystany jako nawóz. Produkt jest wolny od pyłów i nie zawiera substancji toksycznych. Pomysł granulacji biomasy na cele paliwowe narodził się 20 lat temu w Stanach Zjednoczonych, natomiast od około 8 lat funkcjonuje na rynku europejskim. Największą popularność zyskał w krajach przywiązujących szczególną wagę do ochrony środowiska, a mianowicie w Szwecji, Finlandii i Norwegii oraz w Niemczech i Austrii. W Polsce istnieje jedynie kilka linii produkujących pellety, a rozwój odnawialnych źródeł energii jest konieczny z uwagi na członkostwo w Unii Europejskiej. Pellety są jednym z najtańszych paliw – ponad dwa razy tańszym od oleju opałowego i prawie dwa razy tańszym od gazu. Mają wysoką gęstość własną dzięki czemu zajmują niewielką powierzchnią składową. To także paliwo ekonomiczne. Ocenia się, że w celu ogrzania domu jednorodzinnego średniej wielkości w sezonie zimowym, wystarczy 4 do 5 ton tego paliwa (dokładna ilość zależy od technologii konstrukcji budynku).

Piaskowiec – bardzo nasiąkliwy materiał, który nie nadaje się na okładziny zewnętrzne, tym bardziej na podłogi. Bardzo łatwy w obróbce (jest miękki) kamień stosowany do wykańczania detali architektownicznych. Ma strukturę ziarnistą, spotykany w wielu barwach od kremowej poprzez szarości i zielenie aż do czerwieni.

Plamy na podłogach drewnianych – powstałe w trakcie użytkowania podłogi plamy możemy łatwo usunąć, stosując odpowiednie zmywacze, np.:

rodzaj plamy środek zmywający
asfalt masło
sok, mleko, śmietana, piwo, wino, owoce woda + płyn do mycia naczyń
czekolada, tłuszcz, olej, pasta do butów benzyna ekstrakcyjna
smuga z obcasa, smoła benzyna ekstrakcyjna
krew zimna woda
ołówek, atrament spirytus

Płyta podłogowa – materiał podkładowy do wyrównywania nierówności; dodatkowo spełnia rolę izolacji termicznej i akustycznej. Gdy warstwy podłoża (strop, wylewka) nie mają zadowalającej izolacji akustycznej lub termicznej, a zależy nam na ich poprawie, możemy użyć płyt podłogowych. Są one produkowane jako podkład izolacyjny dla parkietów i drewnianych paneli podłogowych z naturalnych surowców. Niwelują nierówności do 4 mm, zarysowania i pęknięcia w podłożach drewnianych i jastrychowych.

Płytki kalibrowane – płytki, które są wyrównane pod względem grubości poprzez szlifowanie obustronne.

Płytki rektyfikowane – płytki o ściętych krawędziach, o których zwyczajowo mówi się, że ich układanie nie wymaga fugowania. Jednak dla bezpieczeństwa (podłoga pracuje) i trwałości stosuje sie fugi elastyczne, mniejsze niż 2 mm. Ułożone obok siebie dają efekt jednolitej, płaskiej powierzchni, gdyż światło na ciętych krawędziach nie ulega załamaniu.

Podłoga pływająca – metoda układania podłogi bez użycia substancji klejących. Elementy posadzki są ze sobą spajane przy pomocy specjalnych zamków oraz zatrzasków, co pozwala na szybki i samodzielny montaż podłogi. Zazwyczaj kładziona na maty wyciszające oraz inne materiały izolujące, które poprawiają akustykę pomieszczenia.

Podłoga biała – najprostsza drewniana posadzka wykonana z desek, zazwyczaj o długości odpowiadającej szerokości podłogi, przybijanych do legarów.

Podłoga sportowa – łączy w sobie funkcję sportową z ochronną i estetyczną. Jest elastyczna, a równocześnie zapewnia odpowiednie odbicie piłki. Odznacza się odpowiednią sprężystością, by chronić ćwiczących podczas ruchu i nie powodować zbyt dużego zużycia energii, czyli zmęczenia. Skonstruowana tak, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo urazów, ale jednocześnie jest odporna na wszelkie powstające obciążenia. Posadzka sportowa montowana jest do konstrukcji legarowanych (wsporczych), tworząc typ podłogi powierzchniowo-elastycznej. Podłoga tego typu posiada bardzo dobrą amortyzację uderzeń oraz znaczną średnicę ugięcia, dzięki czemu jest szczególnie polecana do obiektów sportowych wykorzystywanych do intensywnego uprawiania sportu. Składa się ze sprężystej konstrukcji wsporczej oraz pokrycia wierzchniego rozkładającego obciążenia.

Podłoga ślepa – podłoga z desek lub płyty wiórowej, zazwyczaj występuje na piętrze lub poddaszu. Na jej powierzchni mocowana jest posadzka właściwa.

Podkład – spodnia warstwa wykładziny dywanowej, od której zależy na jakie podłoże może zostać położona. Podkład zapewnia izolację cieplną oraz akustyczna podłoża.

R

Relief – wypukły, często barwiony wzór na całej powierzchni płytki ceramicznej, który zapewnia posadzce atypoślizgowość i odpowiedni wygląd estetyczny.

Runo – wierzchnia warstwa wykładziny dywanowej, przędza z włókien naturalnych, sztucznych bądź ich mieszanki.

Rustykalizm, rustykalne wnętrze – Pochodzi od słowa rus, ruris czyli wieś, wiejski. Rustykalizm propaguje powrót do prostoty i natury oraz zamiłowanie do życia wiejskiego. Obecnie najpopularniejszy trend w meblarstwie i w budownictwie, który objawia się nawiązywaniem stylem do domów wiejskich, aranżowaniem skromnego wnętrza, wykorzystywaniem materiałów naturalnych takich jak drewno czy kamień dodatkowo eksponowanych.

Ryfel – wypukły lub wklęsły wzór prostoliniowy, zazwyczaj umiejscowiony przy jednej z krawędzi płytki ceramicznej. Elementy z ryflami stosowane są najczęściej do wykładania schodów gdyż zapewniają antypoślizgowość i lepszą przyczepność obutych stóp do podłoża.

S

Szczeliny dylatacyjne – stosowane pomiędzy układaną podłogą, a stałymi przegrodami takimi jak: ściany, ościeżnice drzwiowe, naroża ścienne, rury wodne i grzewcze, filary, schody. Szczeliny dylatacyjne (15-20 mm) należy również stosować w przypadku połączenia wykonywanej podłogi z innymi projektowanymi lub istniejącymi podłogami, przejściem drzwiowym. Szczelina zapobiegająca wadom w podłodze w przypadku normalnych zmian wymiarów i dostosowywania się drewna do zmiennych warunków wilgotnościowych. Szczelina rozkurczowa.

Skala twardości wg Mohsa – określa stopień twardości materiału w odniesieniu do konkretnego minerału wzorcowego. Materiały o twardości 1 i 2 można zarysować paznokciem natomiast materiały o twardości 10 są porównywalne w twardości z diamentem.

Sosna – najbardziej powszechne drzewo iglaste o drewnie w barwach od jasnożółtej to jasnoczerwonej (powierzchnia drewna ciemnieje pod wpływem słońca); charakterystyczną cechą drewna są stożkowate słoje bogate w żywicę. Używane jest do wyrobu mebli, okładzin ściennych, ale także podłóg (sosnowe deski, listwy, progi), schodów czy okien. Bardziej odporne są odmiany skandynawskie.

Świerk – żółtawobiałe drewno z wyraźnymi słojami, bardzo miękkie oraz lekkie, powszechnie używane. Jego powierzchnia jest podatna na stosowanie wszelkich technik barwienia. Prócz mebli, podłóg czy schodów stosuje się je do wykonywania okien, masztów oraz wyrobu wysokogatunkowego papieru. Świerk skandynawski ma drewno jasniejsze od polskiego.

T

Tektura falista – tektura o odpowiedniej charakterystyce, służy do wyrównania niewielkich nierówności podłoża oraz dość efektywnie tłumi dźwięki. W odróżnieniu od pianek z tworzyw sztucznych przepuszcza parę wodną, pozwalając drewnu oddychać i nie sprężynuje. Np.: rolka 15 mb lub 40 mb o szerokości 1 m.

Terakota – potoczna nazwa oznaczająca płytki podłogowe. Dokładniej to płytki kamionkowe z dobrze oczyszczonej i wypalonej gliny, które zazwyczaj są szkliwione. Terakota jest mniej wytrzymała od gresu.

Trawertyn – mocno porowaty kamień nieodoporny na wilgoć. Wymaga regularnej imopregnacji. Bardzo często wykorzystywany jest do produkcji okładzin podłogowych ze względu na swą oryginalną strukturę, Występuje w kolorze szarym i kremowym a także w kilku odcieniach czerwieni.

Trzylamelowa deska – deska z trzema rzędami klepek (lamelek) na szerokość deski. Analogicznie: dwulamelowa, jednolamelowa.

Twardość drewna – mierzy się w megapascalach (Mpa). Im wyższy współczynnik Mpa tym twardsze drewno. Np. (rodzaj drewna – Mpa): buk naturalny – 38, buk parzony – 38, dąb – 37, dąb czerwony – 33. jesion – 40, klon – 30, brzoza – 26, olcha – 21, grab – 39, wiąz – 30, akacja – 37, cherry – 30, badi – 54, tali – 62, jatobe – 47, padouk – 54, merbau – 51, orzech – 52.

W

Wenge – gatunek afrykańskiego drzewa liściastego o bardzo ciemnym drewnie. Jego cechą charakterystyczną jest interesujący, fioletowy rysunek słojów. Drewno występuje w różnych odcieniach brązu, od czekoladowego do wpadającego w czerń z fioletowymi refleksami. Ma bardzo dobre właściwości mechaniczne, jest wyjatkowow twarde i odporne na uszkodzenia oraz ścieranie. Wykonuje się z niego parkiety, stylowe meble, fragmenty kontrukcji oraz elementy instrumentów muzycznych.

Woskowanie – pokrycie powierzchni podłogi drewnianej woskami to najstarszy, ekologiczny i naturalny sposób służący zabezpieczaniu. Zapobiega wnikaniu wody, pozwalając podłodze zachować naturalne własności drewna.

Wiśnia – twarde drewno barwy czerwonobrązowej z delikatnym rysunkiem słójów w postaci linii i cętek. Dobrze komponuje się z innymi gatunkami drewna. Znajduje zastosowanie w meblarstwie, intarsji, przy produkcji elementów instrumentów muzycznych oraz podłóg.

Z

Zestaw montażowy – składa się ze stalowego dobijaka i klocka drewnianego. Narzędzie niezbędne do prawidłowego ułożenia parkietu.

Związki powierzchniowo czynne – związki, które ze względu na swą budowę likwidują napięcie powierzchniowe. Jego efektem jest utrudnione zanurzanie w cieczy ciał niepodatnych na zwilżanie tą cieczą. Związki te ułatwiają rozpuszczalność substancji trudno rozpuszczalnych stąd ich popularne zastosowanie w chemii gospodarczej, glównie do sprzątania.

Czytaj więcej: podłogi drewniane

panele winylowe

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here