Ochrona środowiska: Pellet – doskonałe ekologiczne biopaliwo

0
34034
listwy przypodłogowe

Więcej niż jedna trzecia przerabianego drewna jest odrzucana w procesie przetwórczym jako trociny, ścinki, wióry i itp. Odpady te to zarazem najcenniejszy surowiec do produkcji tzw. pellet. Biorąc pod uwagę technologię granulacji biomasy, jest to taki sam rodzaj drewna jak grubizna, ale dzięki swojej formie i budowie schnie dużo szybciej i daje się łatwiej rozdrabniać. Wysuszony i rozdrobniony do postaci zrębków materiał, poddawany jest następnie zabiegowi kondycjonowania, który jest główną tajemnicą produkcji pellet. Proces polega na podgrzewaniu trocin, w wyniku którego lignina – jeden z podstawowych składników drewna – zaczyna wykazywać właściwości kleju. Powstała w ten sposób gorąca masa cząsteczek ligniny i celulozy, kierowana jest do granulatora, gdzie w wyniku przeciskania przez kanały wypustowe, ulega trwałemu sprężeniu i wychodzi w postaci gotowego pelletu.

Pellet jest najczystszym ze wszystkich znanych paliw. Dzięki optymalnemu procesowi spalania w urządzeniach grzewczych poziom szkodliwości CO2 jest taki sam, jak przy naturalnym butwieniu drewna. Podczas spalania nie uwalnia się siarka, a powstały popiół może być wykorzystany jako nawóz. Produkt jest wolny od pyłów i nie zawiera substancji toksycznych.

Pomysł granulacji biomasy na cele paliwowe narodził się 20 lat temu w Stanach Zjednoczonych, natomiast od około 8 lat funkcjonuje na rynku europejskim. Największą popularność zyskał w krajach przywiązujących szczególną wagę do ochrony środowiska, a mianowicie w Szwecji, Finlandii i Norwegii oraz w Niemczech i Austrii. W Polsce istnieje jedynie kilka linii produkujących pellet, a rozwój odnawialnych źródeł energii jest konieczny z uwagi na członkostwo w Unii Europejskiej. Biała Księga zakłada wzrost ich udziału w krajach Unii z 5 do 12 procent w roku 2010; w Polsce wynosi on obecnie na zaledwie 1,5 procenta.
Pellet jest jednym z najtańszych paliw – ponad dwa razy tańszym od oleju opałowego i prawie dwa razy tańszym od gazu. Mają wysoką gęstość własną dzięki czemu zajmują niewielką powierzchnią składową. To także paliwo ekonomiczne. Ocenia się, że w celu ogrzania domu jednorodzinnego średniej wielkości w sezonie zimowym, wystarczy 4 do 5 ton tego paliwa (dokładna ilość zależy od technologii konstrukcji budynku).

Niektóre polskie zakłady, jak np. znany producent podłóg drewnianych Barlinek S.A., wykorzystał nowoczesną technologię będącą częścią światowej strategii poszukiwania alternatywnych źródeł energii i rozpoczął produkcję pelletu. Pellet Barlinek otrzymał niemiecki certyfikat DIN 51731, upoważniający firmę Barlinek S.A. do sprzedaży biopaliwa na rynku tego kraju. Niemiecki certyfikat, potwierdzający doskonałą jakość pellet, jest honorowany w większości krajów Unii Europejskiej. Z uwagi na fakt, że nie ustalono jeszcze norm polskich dla tego biopaliwa, niemiecka norma DIN praktycznie obowiązuje także w Polsce. Certyfikat został wydany przez Centralny Instytut ds. Badania Towarów – DIN CERTCO Gesellschaft fur Konformitatsbewertung mbH, z siedzibą w Berlinie. Wnikliwe testy potwierdziły doskonałą jakość barlineckich pellet: badano ich kaloryczność, wilgotność, zawartość popiołu oraz gęstość.

panele winylowe

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here