Porady architekta: Schody do nieba

0
2539
listwy przypodłogowe

Ten pionowy element konstrukcji domu, który łączy ze sobą poszczególne kondygnacje, musi być wygodny i bezpieczny dla użytkowników. Jednocześnie właściciele mieszkania starają się, aby miał także atrakcyjna formę, wzbogacał wnętrze domu i komponował się z jego charakterem.

Najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem są schody klasyczne, bez zbędnych dekoracji, z prostymi stopniami najczęściej wykończonymi drewnem. Elementem dekoracyjnym mogą być ozdobne tralki, rzeźbione czy tez tłoczone, lecz warto nadmienić, iż nie należy przesadzać z ilością ornamentów i zdobień tak, aby ich ilość nie zdominowała wnętrza. Do wyboru pozostają kompozycje z drewna iglastego, liściastego lub egzotycznego w bryle z motywami nawiązującymi do tych, jakie występują na meblach. Przy drewnianych meblach korzystnie prezentują się także lekkie i ażurowe schody metalowe. Ciekawe balustrady z wygiętych prętów mogą urozmaicać wnętrze nowoczesne, minimalistyczne i podkreślać urodę sprzętów lub obrazów, jakie znajdują się w pomieszczeniu. W połączeniu z metalem i podłogą egzotyczną dobrze prezentuje się szkło, które może wypełniać w całości lub częściowo balustradę. Szkło jednobarwne zaleca się komponować z drewnem krajowym, natomiast kolorowe ciekawie podkreśla rysunki drewna egzotycznego dodając schodom lekkości. Schody ażurowe dyskretnie wpisują się w przestrzeń nie dominując wnętrza, lecz jedynie nadając mu indywidualny charakter.

Budowane schody występują rzadko, najczęściej w dużych domach jednorodzinnych lub budynkach użyteczności publicznej, gdzie mogą zaprezentować się w całej krasie. W trakcie wznoszenia konstrukcji takiego budynku buduje się schody żelbetowe, które następnie wykańcza się odpornym na ścieranie drewnem, płytkami ceramicznymi lub twardym kamieniem. Schody takie są ciężkie, masywne i pracochłonne w montażu. Znacznie częściej stawia się schody w trakcie wykańczania wnętrz. W ten sposób powstają schody drewniane pełne lub ażurowe. Obecnie producenci dostarczają gotowe komponenty do samodzielnego montażu w domu. Schody gotowe zwykle można dopasować wielkością i formą do przestrzeni, jaką dysponujemy. Stąd nie dziwi popularność schodów modułowych, których poszczególne moduły można ze sobą zestawiać według pomysłu podsuniętego przez producenta lub własnych projektów. Schody modułowe mają lekką konstrukcję metalową lub drewnianą z elementami wykonanymi z tworzywa sztucznego, kamienia lub szkła. Optycznie powiększają one wnętrze gdyż nie zajmują wiele miejsca a promienie światła swobodnie przebiegają poprzez przestrzenie między stopniami rozświetlając pomieszczenie.

Użytkowe schody spotyka się w holu, gdzie ze względu na swą funkcję jak i niewielkie pomieszczenie, które musi się sprawdzać w wielu sytuacjach (wejście, schowek) powinny mieć ograniczoną wielkość. Proste stopnie o jednakowej wysokości zapewniają wygodę i bezpieczeństwo podczas stąpania po nich. W przypadku bardzo małego holu dobrze sprawdzają się schody kręte, jednak w tym wypadku stopnie mają różną wysokość, co powoduje, że są one mniej bezpieczne. Nie bez znaczenia pozostaje kwestia oświetlenia takich schodów tak, aby dobrze widoczne były zarówno stopnie jak i poręcz. Ważne jest, aby światło można było włączać i wyłączać na górze i dole schodów a także, aby były oświetlone zarówno światłem dziennym jak i sztucznym.

Innym zjawiskiem są schody w salonie a więc element dekoracyjny wnętrza, który winien współgrać z charakterem salonu, zwykle pomieszczeniem eleganckim i nie przeładowanym elementami wyposażenia. W przypadku dużych przestrzeni, zwykle kamiennych posadzek, dobrze prezentują się schody z kamiennymi stopniami i drewnianymi poręczami, które są cieplejsze i milsze w dotyku niż kamień czy metal. W zależności od materiałów wykończeniowych salonu, frontów mebli, na schody wybieramy materiały błyszczące lub matowe starając się dopasować stopnie wielkością do wnętrza tak, aby stopnie nie wydawały się zbyt duże lub zbyt małe. Dodatkowy element dekoracyjny może stanowić finezyjna balustrada, o której ostatecznym kształcie stanowi wypełnienie, ale należy pamiętać iż w przypadku salonu schody powinny współgrać z innymi elementami wnętrza.

Bez względu na to, jakie schody zostaną wybrane, jaki rodzaj konstrukcji wystąpi w projekcie i jakie materiały zostaną użyte do ich budowy należy pamiętać, aby zapewnić bezpieczeństwo i wygodę. Schody należy dostosować do wieku wszystkich użytkowników domu – poręcz wraz z balustradą powinna zabezpieczać przed upadkiem z wysokości zarówno dzieci jak i dorosłych a także mieszkańców, którzy mają kłopoty z poruszaniem. Stąd zazwyczaj na schody stosuje się materiały o chropowatej powierzchni, z wyprofilowanymi stopniami, które zwiększają przyczepność.

Zobacz także: podłoga drewniana

panele winylowe

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here