Porady architekta: Jakie podłogi dla niepełnosprawnych

0
7724
listwy przypodłogowe

Przygotowując się do zmiany aranżacji wnętrza czy też zagospodarowania surowego jeszcze pomieszczenia stajemy często przed problemem jak je przygotować by swobodnie mogła z niego korzystać osoba niepełnosprawna. Bariery architektoniczne, które pełnosprawna część społeczeństwa traktuje jako ciekawe rozwiązania aranżacyjne czy modny, nowoczesny dekor, czynią część pomieszczeń niedostępnymi dla osób na wózkach. Nie oznacza to jednak, że dostosowanie mieszkania dla osób z największymi potrzebami musi stworzyć z niego nudną i pustą bryłę.

Postanowiliśmy się skupić się na najważniejszej części każdego wnętrza, czyli podłodze, która jest bazą wyjściową do dalszej realizacji projektów związanych z wystrojem pomieszczeń.

Niepełnosprawni to grupa, która ze względu na dysfunkcję ruchową większość czasu spędza w jednym pomieszczeniu. Często „pomaga” im w tym budownictwo pełne schodów. Mając na uwadze komfort osoby, która zmuszona jest do takich warunków należy pamiętać o dobrej wentylacji jak i ogrzewaniu takich pomieszczeń w celu zapewnienia stabilnych warunków we wnętrzach. Ogrzewanie podłogowe zapewnia równomierny rozkład temperatury oraz lepszy obieg powietrza niż ogrzewanie ścienne. Kontrolowana temperatura czyni pomieszczenie uzbrojone w taką instalację przyjazne nie tylko dla osób niepełnosprawnych, ale także i dla alergików. Równomiernie rozmieszczone przewody takiego ogrzewania zapobiegają powstawaniu miejsc przegrzanych, eliminują przeciągi a i brak instalacji zewnętrznej ułatwia aranżację pomieszczenia zwiększając jego powierzchnię. Jednocześnie wnętrze ogrzewane w ten sposób ma o wiele lepszą akustykę i zapobiega nadmiernemu wysuszaniu powietrza. Ważne by montaż takiej instalacji uwzględnić w planach jeszcze przed wyborem podłogi, gdyż niezbędne będzie podniesienie poziomu posadzki i jej izolacja. Gdy jednak niemożliwym będzie wprowadzenie ogrzewania podłogowego ze względu np. na starą podłogę, alternatywnie można stosować elektryczne maty grzewcze. Istotne jest też wykonanie planu rozmieszczenia mebli by niepotrzebnie nie ogrzewać fragmentów podłogi, na której stoi komoda, szafki kuchenne czy regał. Ogrzewanie podłogowe warto zainstalować w mniejszych pomieszczeniach takich jak łazienka czy korytarz.

Wybierając ogrzewanie podłogowe warto się zastanowić nad podłogą drewnianą. Optymalny wybór to podłoga wielowarstwowa, czyli wykonana z desek o niejednolitej strukturze. Warstwa użytkowa powleczona lakierem wykonana z wysokogatunkowego drewna prócz wrażeń estetycznych zapewnia nawierzchnię o wysokiej odporności na ścieranie i wilgoć. Inne warstwy dobrze znoszą zmiany temperatury a sama deska, ze względu na to, iż jest cieńsza od tradycyjnego parkietu dobrze przewodzi ciepło. Zastosowanie specjalnego łącza między deskami, dzięki któremu nie kleimy ich ze sobą, pozwala podłodze reagować na zmiany mikroklimatu pomieszczenia. Taka podłoga nie wybrzusza się ani nie zapada i zapewnia idealnie płaską powierzchnię nawet w przypadku gwałtownych zmian wilgotności powietrza..

Podłogi drewniane zapewniają odpowiednią wentylację pomieszczeń. Drewno reaguje na zmiany warunków panujących we wnętrzu, nadmiar wilgoci pochłaniają jak i oddają w przesuszającym się pokoju. Podłoga w pomieszczeniach użytkowanych przez osoby niepełnosprawne winna być dobrze wypoziomowana i równa, bez progów, uskoków czy schodków. W strefach o największym natężeniu ruchu powinna być wykonana z materiałów o podwyższonym stopniu ścieralności. W przypadku podłóg drewnianych to twarde gatunki drewna jak dąb, jesion, klon, buk czy grab oraz drewno egzotyczne (lapaho, jarrh, badi, jatoba, merbau), które na pewno nada wnętrzu wyrazisty charakter. Taka podłoga jest oczywiście bardziej narażona na zabrudzenia niż płytki ceramiczne, lecz zdecydowanie lepiej się po niej jeździ na wózku. Obecnie na rynku mamy także szeroki asortyment różnego rodzaju impregnatów czy utwardzaczy, które zapobiegają powstawaniu trwałych zaplamień. Ponadto podłogę drewnianą można poddać renowacji cyklinując ją (podłogi lite), szlifując i ponownie lakierując (podłogi wielowarstwowe). Podłogi drewniane szczególnie zalecane są do takich wnętrz jak sypialnia czy pokój dzienny gdyż dają wrażenie ciepła i przytulności. Drewno przyklejone do podłoża tłumi dźwięki i w odróżnieniu od wykładzin czy dywanów nie utrudnia ruchów obrotowych wózka.

Tak jak pamiętamy o otwartych pomieszczeniach (kuchnia, korytarz), uchwytach bezpieczeństwa, matach antypoślizgowych czy rampach tak zapomnieć możemy, że nawet mała przeszkoda, jaką jest próg, może przysporzyć kłopotów osobie niepełnosprawnej. Aby im zapobiec można wybrać podłogę drewnianą, którą przykleja się bezpośrednio na podłoże a jej montaż nie wymaga instalacji dodatkowych listew czy progów. Jest alternatywą dla płytek, które po kontakcie z wodą tworzą podłoże, na którym bardzo trudno jest utrzymać równowagę. Ziarnista, porowata struktura drewna, jak w przypadku klonu, zapobiega ślizganiu się a należy nadmienić, że istnieją takie gatunki drewna, które wytrzymują nawet kilkunastominutowy kontakt z wodą (drewno egzotyczne). Podłoga jest w stanie wchłonąć nadmiar wilgoci by potem go oddać nie powodując zniekształceń podłogi.

Zgodnie z przepisami podłoga powinna być wykonana z materiałów gładkich, twardych, nienasiąkliwych i odpornych na detergenty. Takie właśnie są podłogi drewniane a jednocześnie mogą nadać pomieszczeniu niepowtarzalny klimat i charakter. Przystosowanie mieszkania do potrzeb osób niepełnosprawnych to także umożliwienie łatwiejszego poruszania się w nim osobom starszym i schorowanym. A dobra podłoga to inwestycja na lata, więc może warto pokusić się o ułatwienie sobie życia w przyszłości już teraz?

Zobacz różne rodzaje: deski podłogowe

panele winylowe

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here