Porady architekta: Dlaczego drewno?

0
4715
Drewniana podłoga Barlinek.
listwy przypodłogowe

Materiał naturalny, jakim jest drewno, towarzyszy ludziom od wieków. Posadzka drewniana jest ponadczasowa i nie poddaje się trendom mody. Trudno znaleźć także mniej przetworzony materiał wykończeniowy od drewna co świadczy o jego dobrych właściwościach hipoalergicznych.

Na czym polega fenomem drewna? To nie tylko unikalna budowa w postaci ciekawego usłojenia (niekiedy są to fantastyczne wręcz wzory włókien) i intrygujących ale naturalnych kolorów (bogata gama kolorystyczna) ale także cechy prozdrowotne. Właściwości drewna pomagają w regulacji mikroklimatu pomieszczenia. Ponadto różnorodność gatunków drewna pod względem jego twardości, odporności, kurczliwości, barwy, światłoczułości czy usłojenia czynią z drewna materiał unikalny a jednocześnie taki, który daje gwarancję zadowolenia na długie lata.

Podłogi drewniane są także wielopokoleniowe. Wymianie mogą podlegać meble czy inne elementy wyposażenia wnętrz a tymczasem podłoga drewniana nabiera wartości i dodaje wnętrzom niepowtarzalnego uroku i charakteru.

Od najwcześniejszych lat kiedy to ludzie pojawili się na ziemi, schronienie dawał im dom zbudowany z drzewa. Nawet gdy nauczono się budować pomieszczenia murowane miały one posadzkę drewnianą lub kamienną, a więc wykonaną z dostępnych wówczas materiałów naturalnych. Życie w zgodzie z naturą obecnie zaczynamy sobie coraz bardziej cenić. Odpoczynek w pomieszczeniu, które ma łagodzący wpływ na nasze samopoczucie a także na nasze zdrowie urasta do rangi luksusu. Drewniana posadzka stwarza swoisty mikroklimat: nadmierna ilość wody zostaje wchłonięta a w suche pory roku (zimą) drewno wilgoć oddaje regulując (poprawiając) warunki klimatyczne w pomieszczeniu. Niemniej jednak trzeba brać pod uwagę, że naturalne drewno to i jego naturalna praca. Zimą mogą pojawić się szczeliny między elementami co wynika z faktu, iż drewno oddając wilgoć ulega kurczeniu. Nie jest to wada drewna (przy szczelinach szerokości do 0,5mm) lecz jego cecha świadcząca o tym, że to materiał pochodzący od samej natury.

Ponadto warunki jakie odpowiadają drewnu są tymi, które są optymalne dla ludzkiego organizmu. Stąd dbając o podłogi dbamy także o siebie. Nawilżamy pomieszczenie gdy czujemy suchość w ustach i pod powiekami, wietrzymy mieszkanie. Jest to materiał ekologiczny, łatwy w obróbce, stanowiący doskonałą izolację termiczną oraz elektryczną. Świeże drewno wydziela zapach, charakterystyczny dla swojego gatunku (z biegiem lat zapach ulatnia się) a drewniana posadzka znacznie poprawia estetykę drewna. Co więcej, to taki materiał, który dobrze komponuje się z innymi surowcami i tworzywami co ogrywa istotną rolę w aranżacji wnętrz.

Zobacz także: podłoga drewniana

panele winylowe

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here