Ogrzewanie podłogowe wodne staje się popularnym sposobem ogrzewania pomieszczeń mieszkalnych. Decyzję o tym, czy instalacja wodnego ogrzewania podłogowe będzie systemem grzewczym, powinniśmy podjąć już na etapie projektowania domu. Związane jest z tym, że zazwyczaj podnosi się poziom podłogi o kilkanaście centymetrów, co z kolei ważne jest przy osadzaniu okiem czy drzwi.
Wodne ogrzewanie podłogowe wykonuje się dwoma sposobami – mokrą i suchą. Mokra czyli tradycyjna układana jest na podkładzie betonowym na gruncie lub stropie nad parterem. Suchą stosuje się na przykład na stropy o małej nośności.
Ogrzewanie podłogowe – metoda tradycyjna
Po ułożeniu izolacji przeciwwilgociowej z folii polietylenowej oraz termicznej ze styropianu o odpowiedniej twardości rozkłada się rury grzejne, który pokrywa się wylewką cementową lub anhydratową (gipsową). Kolejny etap prac to wygrzewanie płyty grzejnej (przy zastosowaniu podkładu cementowej po 21 dniach, a w przypadku podkładu anhydratowego po 7 dniach). W ten sposób usuwa się nadmiar wody, która nie została związana w procesie twardnienia betonu lub gipu.
Ogrzewanie podłogowe – metoda sucha
W tym wariancie wykorzystuje się systemowe płyty styropianowe (mogą mieć grubość na przykład 25 – 50 mm). Przyklejona do płyt folia aluminiowa zapewnia równomierne rozprowadzenie ciepła po całej powierzchni podłogi. Rury, przez które przepływa wodna grzejna, można układać w fabrycznie wyciętych kanałach lub w metalowych rynienkach. Zamiast wylewką, rury przykrywa się specjalnymi płytami gipsowymi bądź wiórowymi.
Gdy modernizujemy dom i chcemy ułożyć w pomieszczeniach ogrzewanie podłogowe wodne, najlepiej wykorzystać specjalny suchy system, zwany jako renowacyjny. Podnosi on poziom podłogi zwykle tylko o ok. 30-40 mm. Co ważne, system ten można układać bezpośrednio na istniejącej podłodze, co znacząco skraca czas remontu i ogranicza koszty.
Zobacz też: podłoga drewniana