Środki pielęgnacyjne: Wosk do podłóg drewnianych

0
5157
listwy przypodłogowe

Wosk to produkt, który ma postać łatwej do nanoszenia pasty (bezbarwnej lub kolorowej), w skład której wchodzą woski mineralne i rozpuszczalniki. Jego łatwo odnawialna powłoka zabezpiecza drewno przed wilgocią, a powierzchni drewnianej nadaje gładkość i delikatny kolor. Nałożony na użytkowaną powierzchnię lakierowaną, zlikwiduje zarysowania i zadrapania. Stosując wosk w innym kolorze niż drewno, uzyskamy efekt patynowania – modny we wnętrzach rustykalnych.

Przed położeniem wosku, drewno należy dokładnie wyszlifować, odpylić i osuszyć. Powierzchnie polakierowane lub wcześniej woskowane należy oczyścić z zabrudzeń, kurzu i wilgoci. Wosk kolorowy musi być bardzo dokładnie wymieszany. Podobnie jak w przypadku oleju – wosku nie rozcieńcza się, chyba że jest to sugerowane przez jego producenta. Drewno można woskować w temperaturze od 5°C do 30°C, przy czym niektóre środki wymagają podgrzania przed aplikacją.

W przypadku stosowania wosku po raz pierwszy, należy przeprowadzić próbę, by potwierdzić zgodność rezultatu z naszymi oczekiwaniami. Wosk aplikuje się tamponem wykonanym ze szmatek wełnianych. Niektóre środki sprzedawane są wraz z dołączonymi do nich pakułami. Gdy nakładamy wosk na świeżo położoną podłogę (surowe drewno), cienką warstwę kładziemy zgodnie z kierunkiem włókiem aż do równomiernego pokrycia całej powierzchni. Jeśli wymagane są kolejne warstwy, nakładamy je w odstępie kilku godzin (okres czasu różni się w zależności od producenta wosku) od położenia warstwy wcześniejszej. Wyschniętą powłokę polerujemy flanelową szmatką lub specjalną szczotką.

Gdy woskowaniu poddawana jest podłoga starsza z widocznymi uszkodzeniami (zarysowania, zadrapania), trzeba ją wcześniej zmatowić przy pomocy papieru ściernego, a następnie dokładnie odpylić i osuszyć. Po nałożeniu wosku, powierzchnia nie wymaga dodatkowego wykończenia. Do pielęgnacji podłóg woskowanych zaleca się stosowanie szmatki nasączonej wodą oraz delikatnych detergentów.

Podłogowa pasta pielęgnacyjna stosowana jest do konserwacji i zabezpieczania powierzchni. Po jej użyciu, podłoga wymaga wyłączenia z eksploatacji na kilka godzin. Nie należy jej też myć na mokro przez kolejne dwa dni. Podłogę można polerować przy użyciu miękkiej szmatki. Pasty do podłóg drewnianych i paneli nadają połysk czyszczonym powierzchniom, zabezpieczają je przed zarysowaniami i chronią przed wilgocią.

Czytaj więcej: podłogi drewniane pielęgnacja

panele winylowe

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here