Środki pielęgnacyjne: Olej do podłóg drewnianych

0
5508
listwy przypodłogowe

W jego skład wchodzą oleje roślinne, pigmenty, woski i substancje pomocnicze. To naturalny środek do impregnacji podłóg, który nadaje im matowy odcień i zabezpiecza przed wnikaniem kurzu oraz wilgoci. Jest odporny na ścieranie, wodoodporny i ma właściwości antypoślizgowe. Można go stosować do każdego rodzaju drewna europejskiego. Nakładając olej na drewno egzotyczne, należy wcześniej skonsultować jego działanie ze specjalistą. Drewno egzotyczne ze względu na zawarte w nim olejki jest podatne na reakcje z substancjami chemicznymi, które zazwyczaj znajdują się w środkach pielęgnacyjnych.

Z zasady olej jest bezbarwny. W sklepach można jednak nabyć oleje w różnych kolorach, które nadają podłodze głębszy odcień, dzięki czemu drewno można przyciemnić lub wyeksponować jego fakturę.

Olej stosuje się wyłącznie na surowe drewno, dlatego też nie należy nakładać go na powierzchnie lakierowane. Przed malowaniem (bo tak nanoszony jest olej) podłoga drewniana powinna zostać dokładnie oczyszczona z zabrudzeń oraz śladów wosku. Jeśli jest pokryta lakierem, należy ją wycyklinować, oszlifować i odpylić. Trzeba również zadbać, by powierzchnia była dokładnie osuszona.

Olej przed nałożeniem należy wymieszać i nie rozcieńczać innymi preparatami. Tak jak w przypadku farbowania włosów wykonuje się próbę, tak w przypadku olejowania warto potraktować środkiem niewielki fragment posadzki. W ten sposób można stwierdzić zgodność odcienia z naszymi oczekiwaniami. Jeżeli rezultat nam odpowiada, malujemy deski szerokim i płaskim pędzlem, nakładając cienką warstwę oleju. Podłogę maluje się dwu- lub trzykrotnie, z tego też względu każda z warstw musi przeschnąć przez okres podany na opakowaniu preparatu. Zazwyczaj jest to kilkanaście godzin, przy czym czas ten wydłuża się, gdy pomieszczenie charakteryzuje się niskimi temperaturami. Warto wspomnieć również, że nie wpływają one na jakość impregnacji. W kilkanaście minut po odmalowaniu nadmiar oleju usuwa się przy pomocy szmatki, a po przeschnięciu nakłada kolejną, równie cienką warstwę. Następnie, powierzchnię należy wypolerować przy użyciu nie mechacącej się szmatki lub specjalnej maszyny. Aby stwierdzić czy warstwa oleju jest odpowiednia, należy rozlać na powierzchni odrobinę wody. Jeżeli woda tworzy na podłodze drobne kuleczki, oznacza to, że powierzchnia jest odpowiednio zaimpregnowana. Natomiast, jeśli woda jest wchłaniana w głąb podłogi, konieczne jest nałożenie kolejnej warstwy oleju.

Zaimpregnowaną podłogę można użytkować już drugiego dnia po olejowaniu, przy czym należy stosować się do uwag producenta podanych na opakowaniu. Podłoga pokryta olejem nie wymaga wykańczania. Można ją odkurzać i wycierać wilgotną (nie mokrą!) szmatką. Nie zaleca się jednak używania mopów. W przypadku renowacji starszej podłogi, przed położeniem impregnatu powierzchnię należy zeszlifować przy pomocy papieru ściernego, a następnie odpylić.

Obecnie dostępne są również oleje pielęgnacyjne, które przeznaczone są do odświeżania i pielęgnacji podłóg w kolorze naturalnym lub białym. Stosuje się je do podłóg olejowanych jeden lub dwa razy w roku, gdy ich powierzchnia staje się matowa i szara. Środki te przeznaczone są przede wszystkim do podłóg fabrycznie pokrytych olejem.

Na rynku zakupić można także oleje naprawcze, przeznaczone zarówno do pielęgnacji, jak i do napraw punktowych podłogi (zadrapań, przypaleń). Trzeba jednak dobrać olej naprawczy w takim kolorze, na jaki fabrycznie została zaolejowana podłoga, gdyż środek ten zawiera właściwe dla danej barwy pigmenty.

Czytaj więcej: podłogi drewniane pielęgnacja

panele winylowe

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here