Wykładziny dywanowe – popularnie od lat

0
7495
listwy przypodłogowe

Wykładziny dywanowe można najczęściej spotkać w mieszkaniach ze względu na najtrafniejsze połączenie ich cech użytkowych z funkcjonalnością i łatwą konserwacją. Podłoga „ubrana” w materię staje się cieplejsza a wnętrze przytulniejsze. Wykładziny dywanowe chronią przed hałasem, są sprężyste i niezbyt drogie, ale mało odporne na wilgoć.

Te najbardziej popularne wykonywane są techniką igłową, która polega na tym, że pasma włókien wszywane są maszynowo w osnowę i umacniane powłoka lateksową. Inne to: pętelkowe, welurowe, strzyżone, mieszane. Spotykane są także wykładziny tkane lub z włóknami klejonymi.

Wykładzina dywanowa składa się z trzech warstw:
podkładu (gąbka naturalna lub syntetyczna juta, filc, guma kauczukowa). To podkład decyduje o tym, na jakie podłoże wykładzina może zostać położona. Gąbka nadaje się na twarde podłoża betonowe lub lastryko, guma kauczukowa toleruje jedynie beton i jest droga. Oba podkłady jednak mogą wejść w reakcję z chemikaliami, które zawierają substancje do czyszczenia wykładzin. Juta doskonale się sprawdza w pomieszczeniach z ogrzewaniem podpodłogowym. Najbardziej uniwersalnym spodem jest filc pasujący do każdego pomieszczenia i dodatkowo zapobiegający strzępieniu wykładziny. Filc dobrze pasuje do sypialni, gdyż wycisza i ociepla wnętrze.
osnowy, materiału nośnego, który służy do utrzymania przędzy,
runa, czyli przędzy z włókien naturalnych, syntetycznych lub mie- szanki. Należy pamiętać o tym, że od rodzaju włókien, z których wykonane jest runo zależą właściwości wykładziny.

Wełniane – to wykładziny trudnozapalne, miękkie i sprężyste. Żarzący się papieros nie jest w stanie wypalić w nich dziury jak może mieć to miejsce w przypadku wykładzin elastycznych. Nie elektryzują się i są łatwe do utrzymania w czystości (nie przyciągają kurzu), a także wyciszają pomieszczenie i akumulują ciepło. Podobnie jak drewno mogą regulować wilgotność w pomieszczeniu – gromadzą jej nadmiar a następnie oddają gdy powietrze we wnętrzu jest przesuszone co daje uczucie świeżość i komfortu pomieszczenia. Ze względu jednak na naturalny surowiec bywają pożywką dla moli i długo zawilgocone gniją.

Wykładzina bawełniana jest miękka i przyjemna w dotyku. Idealnie pasuje do sypialni ale też sprawdza się w pomieszczeniach o dużym natężeniu ruchu. Nie mechaci się ani nie ściera, jest trwała i łatwa do utrzymania w czystości.

Sizal jest otrzymywany z włókien agawy. Wykonana z niego wykładzina jest bardzo trwała, antystatyczna i odporna, ma charakterystyczny surowy wygląd. Nie jest odporna na wilgoć, zamoczona może zmieniać swoje kształty i rozmiary, dlatego nie nadaje się do łazienki czy kuchni.

Trawa morska jest odporna na wilgoć, trwała i jak każdy naturalny materiał – antystatyczna. Wykładzina ma gładkie włókna łatwe do utrzymania w czystości gdyż są odporne na brud ale jednocześnie ciężko je zabarwić, sta najczęściej można spotkać je w kolorze naturalnym. Bardzo dobrze sprawdza się w najcięższych warunkach użytkowania czyli w korytarzach czy na schodach.

Włókno kokosowe pozyskiwane jest z włóknistej części orzecha i nadaje wnętrzu rustykalny i elegancki wygląd. Jednak nie nadaje się do sypialni gdyż wykładzina kłuje i jest sztywna. Nie elektryzuje się i ma właściwości antystatyczne.

Należy pamiętać, że wykładziny z włókien naturalnych są mało odporne na wilgoć i zazwyczaj wymagają czyszczenia na sucho.

Włókno syntetyczne, jakim jest poliamid, jest wyjątkowo trwałe, odporne na ścieranie, zgniatanie czy skręcanie ale płowieje na słońcu. Nylon jest niepalny, nie chłonie wilgoci ale dobrze przyjmuje barwniki, dlatego wzornictwo takich wykładzin jest bardzo kolorowe. Prócz kolorów wchłaniają też niestety plamy, które, jeśli nie usuwane natychmiast, bardzo trudno zlikwidować. Poliamid często bywa komponowany z wełną.

Włókna polipropylenowe bywają mieszane z naturalnymi aby poprawić odporność na zaplamienia i trwałość tych drugich. Polipropylen jest odporny na wodę, zaplamienia a także chemikalia ale trudno się barwi więc kolorystyka takich wykładzin jest uboższa niż poliamidowych. Ponadto polipropylen nie jest odporny na zgniecenia.

Akryl to włókno syntetyczne, które przypomina wełnę. Jest miękkie, sprężyste i bardziej wytrzymałe od wełny oraz odporne na działanie promieni słonecznych.

Zobacz także: podłogi drewniane

panele winylowe

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here