Podłogi ceramiczne – dorównują popularnością podłogom drewnianym

0
14614
listwy przypodłogowe

Płytki ceramiczne i kamienne dorównują już swą popularnością podłogom drewnianym. Za sprawą ich cech użytkowych oraz bogatego wzornictwa możemy otrzymać wnętrze łatwe w utrzymaniu, higieniczne a zarazem wyjątkowe. Choć stosowane są przede wszystkim w łazienkach czy kuchniach, to wraz ze wzrostem popularności ogrzewania podpodłogowego, coraz częściej zdobią również podłogę w pokojach i salonach.

Płytki ceramiczne wytwarza się z mieszanek surowców mineralnych, które po uzyskaniu plastycznej masy tnie się – uzyskując tym samym odpowiednie wymiary. Płytki te zwane są ciągnionymi i zalicza się je do tzw. grupy A. Mieszanka w postaci proszku, który następnie prasuje się pod ciśnieniem, służy do produkcji płytek prasowanych z grupy B. Do wykonania posadzki używa się płytek podłogowych lub uniwersalnych.

Płytki podłogowe potocznie zwane są terakotą, choć w rzeczywistości termin ten określa jedynie jeden z kilku rodzajów płytek dostępnych na naszym rynku. Wyrabia się je z drobnoziarnistej, oczyszczonej gliny, którą formuje się na kształt płytek a następnie suszy i wypala w bardzo wysokiej temperaturze. Proces glazurowania czyni powierzchnię płytek gładką, ułatwiając tym samym jej zmywanie. Płytki te są jednak mniej wytrzymałe od kamionki szlachetnej czyli gresu. Z drugiej strony, łatwiej je przecinać czy w nich wiercić. Najczęściej spotykana jest terakota szkliwiona.

Niewątpliwą przewagą podłogi ceramicznej nad drewnianą jest fakt, iż płytki są niepalne i długowieczne. Wykonane z materiałów naturalnych, nie wchłaniają wody i nie płowieją na słońcu. Nowoczesne wzornictwo pozwala powierzchni ceramicznej nadać wygląd skóry, drewna, słomianej maty czy tkaniny. Na rynku spotkać można także mozaikę czyli płytki o mniejszym rozmiarze, które umożliwiają układanie efektownych wzorów na podłodze. Niektóre płytki mocowane są na siatce, co ułatwia układanie ich na zaokrąglonych powierzchniach (są droższe!)W ofercie dostępne są także drobne kafelki z fugą.

Zaletą podłogi ceramicznej jest odporność na ścieranie. Wadą natomiast bardzo pracochłonny proces układania wymagający idealnie wręcz płaskiej powierzchni roboczej.

Zobacz także: podłogi drewniane

panele winylowe

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here